У поноћ 31. јануара Британија ван Европске уније
ЛОНДОН: Када сат откуца поноћ 31. јануара Британија ће после 47 година напустити Европску унију, а премијер Борис Џонсон ће поздравити "свитање нове ере" и поручити да Брегзит не значи "крај већ почетак".
Џонсон ће се нацији обратити сат времена пре поноћи по локалном времену.
У јутарњим сатима Џонсон ће се састати са министрима владе у Сандерленду, на североистоку Енглеске. У питању је град који је први подржао Брегзит пошто су објављени резултати референдума 2016, подсећа BBC.
Како је саопштила канцеларија британског премијера, Џонсон ће у телевизијском обраћању Брегзит назвати "тренутком стварне националне обнове и промене".
"Најважнија ствар коју вечерас треба рећи је да ово није крај, већ почетак. Ово је тренутак новог свитања, а завеса се подиже за почетак новог чина. То је тренутак истинске националне обнове и промене", поручиће Џонсон.
Влада у Лондону верује да ће тај тренутак протећи достојанствено, без тријумфализма, са црвеним, белим и плавим лампицама које ће осветлети зграде владиних институција и сатом пројектованим на зграду резиденције премијера који ће да одбројава последње минуте, преноси АП.
Велики заговорник Брегзита Најџел Фараж планира мало бучнију прославу уз песму и говоре, а испред парламента окупиће се са присталицама.
АП напомиње да нису сви срећни што ће Британија у поноћ постати прва земља која напушта ЕУ. Тако вечерас у Единбургу, застава неће бити спуштена са шкотског парламента. Посланици су одлучили да је задрже као симбол њиховог противљења Брегзиту.
Шкотска влада ће две владине зграде осветлити у бојама заставе ЕУ, плавој и жутој.
Становници Лондона су, такође, гласали за останак у ЕУ. Градоначелник престонице Садик Кан је поручио да ће Лондон увек остати "истински светски, европски град".
"И даље ћемо бити светионик напредних идеја, либералних вредности'', казао је Кан.
Одмах по напуштању ЕУ, Британија улази у 11-месечни период транзиције, током које ће наставити да се придржава правила ЕУ и уплаћује новац ЕУ.
Посланици Велике Британије, њих 73 ће аутоматски изгубити своја места у Европском парламенту јер ће Британија напустити све европске институције и агенције.
Међутим, током периода транзиције Европски суд правде ће наставити да има коначну реч о правним споровима.
Британски премијер мораће да буде посебно позван уколико жели да се у будућности придружи осталим лидерима на самитима Савета ЕУ.
Британски министри, такође, неће више присуствовати редовним састанцима ЕУ на којима се одлучују ствари попут ограничења риболова.
Велика Британија ће моћи да започне разговоре са земљама широм света о постављању нових правила за куповину и продају роба и услуга, јер до је била чланица ЕУ није јој било дозвољено да одржава формалне трговинске преговоре са земљама попут САД-а и Аустралије.
Британски пасоши ће променити боју, опет ће, након више од 30 година бити плави са елементима златне боје, какви су коришћени први пут 1921. године. Међутим, постојећи пасоши бордо боје биће и даље валидни.
У оптицај ће ући око три милиона пригодних кованица од 50 пенија са датумом "31. јануар" и натписом: "Мир, благостање и пријатељство са свим народима".