У Британији почео највећи светски тест четвородневне радне недеље
ЛОНДОН: Више од 3.300 радника у 70 компанија у Уједињеном Краљевству, у распону од малих локалних предузећа до великих финансијских фирми, крећу данас с четвородневном радном недељом без умањења плате у оквиру највећег светског тестирања новог модела рада.
Пилот пројекат ће трајати шест месеци у организацији друштва "4 Дана недељно глобално", а у партнерству с тинк-тенк групом Аутономи, Кампањом 4 дана недељно и истраживачима са Универзитета Кембриџ, Универзитета Оксфорд и Бостонског колеџа, пише Гардијан.
Истраживање се заснива на обрасцу 100:80:100 – 100 посто плате за 80 одсто радног времена, у замену за обавезно одржање 100-процентне продуктивности.
Џо О''Конор, извршни директор непрофитне групе "4 Дана недељно Глобал", каже да је Велика Британија перјаница четвородневне радне недеље.
„Како излазимо из пандемије, све више и више компанија препознаје да је квалитет живота нова граница која дели конкуренцију, и да је рад са скраћеним радним временом, фокусиран на резултате, средство које им даје конкурентску предност”, наводи он.
Међу онима који учествују у овом тестирању су компаније које пружају услуге образовања, саветовања на радном месту, становања, неге коже, регрутације радника у грађевинарству, пружаоци услуга хране и пића и дигиталног маркетинга....
Истраживачи ће радити са сваком организацијом учесницом у пројекту на мерењу утицаја скраћене радне недеље на продуктивност у пословању и добробит њених радника, као и утицаја на животну средину и родну равноправност.
Тестирања четвородневне радне недеље, уз подршку влада, требало би да почну касније ове године и у Шпанији и Шкотској.
Џулијет Скор, професорка социологије на Бостонском колеџу и главни истраживач овог пилот пројекта, описује овај подухват као „историјски експеримент“.
„Анализираћемо како запослени реагују на додатни слободан дан, у смислу стреса и изгарања на раду, њихово задовољство послом и животом, здравље, сан, коришћење електричне енергије, путовања и многе друге аспекате живота“, објашњава она.
Додаје да се четвородневна радна недеља генерално сматра политиком троструких бенефита – помаже запосленима, компанијама и клими.
"Наши истраживачки напори ће копати по свему томе", истиче Скор.
Ед Сиел, извршни директор Черити банке је поносан што је ово једна од првих банака у Великој Британији која је прихватила четвородневну радну седмицу.
„Већ дуго смо шампион по питању флексибилног рада... За Черити банку, прелазак на четвородневну седмицу представља природан наредни корак", поручио је он.