Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У БиХ ће у недељу бити одржани осми по реду општи избори

04.10.2018. 16:39 16:43
Пише:
Фото: EPA/FEHIR DEMIR, ilustracija

БЕОГРАД: У Босни и Херцеговини ће у недељу, 7. октобра, бити одржани избори, 8. по реду на свим нивоима власти од проглашења независности те државе 1992.

Избори ће бити спроведени без prеthodnе промене Изборног закона, који је, иначе, проглашен неуставним, што ове изборе, према оцени стручњака, сврстава у најнезвесније од завршетка рата. Осим неизмењеног изборног законодавства, као проблем тамошњи медији наводе и бирачке спискове који ниу пречишћени, па је у њима и велики број умрлих или расељених.



Упозоравају и да су највеће злоупотребе могуће приликом гласања у иностанству.



Такође, ови избори као и prеthodni се одржавају без спроведене пресуде Европског суда за људска права у Стразбуру, па представници националних мањина неће моћи бити да буду бирани првенствено за цланове Председништва БиХ и делегате у Дом народа Парламентарне скупштине БиХ, на индиректним изборима који се спроводе након општих.



Последње истраживање о излазности на предстојеће изборе показало је да ће она бити мања у односуна све досадашње, до 50 одсто.



Одзив на општим изборима 1996. године био је 83 посто.Млади у бирачком списку БиХ чине једну петину, а апстинената је готово 50 одсто.У постојећим околностима процењује се реалним да БиХ нову власт након избора добије до пролећа наредне године.



За изборе су се пријавиле 72 политичке партије и 39 независних кандидата.У Централном бирачком списку, са стањем на дан 23. аугуста 2018, у БиХ је уписано 3.278.908 грађана са правом гласа.Број регистрованих гласача у Федерацији БиХ био је 2.092.336, а у Републици Српској 1.260.597.



Део регионалних медија сматра да би након избора могла да уследи велика политичка криза у целој држави, а пре свега у Федерацији БиХ. Водећи уставни сутрачњак у БиХ Недим Адемовић је у изјави за загрбачки недељник Глобус упозорио да ће у том већем ентитету БиХ избори бити спроведени, резултати проглашени али ће, каже, након тога наступити криза.



" Неће знати како да формирају власт јер сукобљене политичке групације имају различите ставове. То државу води у блокаду, чак би могао бити угрожен мир, а у том ће случају реаговати високи представник УН и можда ће интервенисати и војне снаге ако дође до проблема”, рекао је Адемовић.



Међу припадницима хрватског народа у БиХ постоји, наиме, бојазан да би Бошњаци поново могли да утичуна избор хрватског члана Председништва. Управо зато је актуелни хрватски члан Председништва БиХ и кандидат за други мандат у колективном шефу државе, Драган Човић, апеловао на бошњачке бираче да не бирају Хрватима политичке представнике. 



"Ми инстирамо да народи легитимно бирају своје представнике", поручио је Човић, страхујући да би у супротном то могло да би то у постизборном периоду могло земљу да уведе у још дубљу политичку кризу. 



Иначе, општа оцена посматрача и представника међународне заједнице је да предизборна кампања била разочаравајућа будући да није било разговора о питањима која су заиста важна за грађане као што су економија и владавина права. 



Оцењено је и да грађанима недостаје политичка стабилност, владавина права, изгледи за посао, поуздана инфраструктура, квалитетно здравство и много других ствари које Европљани често узимају здраво за готово. Аналитичари сматрају да је у БиХ евидентно високо неповерење грађана, али и страних инвеститора у институције државе.



Због тога су, сматра се, предстојећи општи избори у БиХ важни за судбину те државе, јер правилним избором без страха грађани могу на демократски начин да изаберу појединце и политичке опције, које ће обезбедити просперитет земље и да зауставе масовни одлазак највиталнијег дела становништва, пре свега младих, у државе ЕУ.



Аналитичари Међународног института ИФИМЕС из Љубљане сматрају да су досадашње политичке опције на власти углавном из националних/националистичких странака упркос досадашњим великим обећањима државу у протеклих 30 година довеле на руб пропасти и у стање најсиромашније земље у Европи. 



Грађани БиХ бираће у недељу чланове Председништва БиХ, представнике за Представнички дом БиХ, Представнички дом Парламента Федерације БиХ, Председника Републике Српске, Потпредседник Републике Српске и представнике за Народну скупштину Републике Српске, као и представнике за Скупштине кантона у Федерацији БиХ.



На изборима за чланове Председништва БиХ, бирају се три члана, по један из сваког конституивног народа Босне и Херцеговине. Мандат чланова Председништва БиХ траје четири године.За Председништво БиХ пријављено је петнаест кандидата: шест кандидата из реда бошњачког народа: Мирсад Хаџикадић (Мирсад Хаџикадић - Платформа за прогрес), Фахрудин Радончић (SBB БиХ), Сенад Шепић (Независни блок), Шефик Џаферовић (СДА), Денис Бећировић (СДП БиХ) и Амер Јерлагић (СзБиХ);



Пет кандидата из реда хрватског народа: Јерко Иванковић-Лијановић (НСРзБ), Драган Човић (ХДЗ БиХ), Бориша Фалатар (ДФ), Диана Зеленика (ХДЗ 1990) и Жељко Комшић (ДФ).Четири кандидата из реда српског народа: Мирјана Поповић (Српска напредна странка), Младен Иванић представник коалиције Савез за побједу, Милорад Додик (СНСД) и Гојко Кличковић (Прва СДС);



За председника и потпредседнике Републике Српске пријавило се укупно 37 кадидата, од чега су 21 независни кандидати.На изборним листама ће се наћи имена 7.497 особа које желе бити део власти.

Пише:
Пошаљите коментар
Додик и Лавров: Недопустиво мешање са стране у односе у БиХ

Додик и Лавров: Недопустиво мешање са стране у односе у БиХ

21.09.2018. 18:17 18:20
Иванић: Србија не треба да се меша у изборе у БиХ

Иванић: Србија не треба да се меша у изборе у БиХ

08.09.2018. 13:50 13:50
Дачић: Република Српска и Срби у БИХ за Србију најважнији

Дачић: Република Српска и Срби у БИХ за Србију најважнији

05.09.2018. 14:35 14:56