overcast clouds
13°C
31.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Трамп укинуо ограничења за коришћење противпешадијских мина

01.02.2020. 09:31 09:31
Пише:
Фото: Tanjug (AP Photo/Evan Vuči)

ВАШИНГТОН: Амерички председник Доналд Трамп укинуо је ограничења одређена америчкој војсци 2014. у вези са употребом противпешадијских мина, погубних за цивилно становништво.

"Нова политика ће омогућити војном заповедништву да у ванредним околностима користи напредне противпешадијске мине, посебно изведене да смање рањавање цивила и партнерских снага", наводи се у саопштењу Беле куће, преноси АП.

Додаје се да је ова промена политике део посвећености Трампа да обезбеди да ће америчке снаге бити способне да одговоре на било какву претњу.

Трамп је овом одлуком поништио одлуку prеthodnog председника Барака Обаме о деломичном придруживању споразуму о забрани противпешадијских мина, који су ратификовале 164 земље, а који забрањује употребу, складиштење, производњу и пренос противпешадијских мина које се укопавају у земљу и експлодирају када се на њих стане.

Сједињене Америчке Државе нису потписале ту конвенцију, али од 1991. су их користиле само 2002. у Авганистану.

Амерички министар одбране Марк Еспер поздравио је Трампову одлуку истичући да су противпешадијске мине важно шредство које америчке снаге морају да имају на располагању како би осигурале успех своје мисије.

"С минама опремљеним новим технологијама, мислим да сте се уверили да смо помно размотрили како ће оне бити коришћене и шта ће с њима бити након сукоба, што је често питање", рекао је Еспер.

Пише:
Пошаљите коментар