Суперпреносиоци шире коронавирус по свету
ЛОНДОН: Оно што је заједничко свим епидемијама јесте суперширење, под којим се подразумева да појединац пренесе инфекцију великом броју људи.
Ти појединци нису криви за то, али имају значајан утицај на ширење болести, пише BBC и додаје да је и код коронавируса забележено суперширење.
Као пример BBC наводи Британца који је након боравка у Сингапуру, где се, највероватније, заразио, повезан са четири случаја обољевања у Великој Британији, пет у Француској и једним случајем на Мајорци.
У просеку свака особа инфицирана коронавирусом зарази две до три особе, односно неки могу да не заразе никога, а неки неколико.
Ипак суперширење има велики утицај на избијање болести.
На пример, од еболе је велики број случајева заражен од малог броја пацијената, а суперширење је довело да је од Мерс-а на Блиском истоку од једног пацијента оболело чак 82 особе.
"Било је више од 100 нових ланаца преноса еболе са само једне сахране у јуну 2014. године", саопштила је натали Мекдермонт са Краљевског колеџа у Лондону.
Неки само ступају у контакт са далеко већим бројем људи - било због посла или места где живе - а то значи да могу да шире више болести, без обзира да ли имају симптоме или не.
"Деца су добра у томе, зато се затварају школе и то је добра мера", рекао је Џон Едмундс са лондонске Школе хигијене и тропске медицине.
Постоје и суперсејачи који избацују необично велике количине вируса из својих тела, тако да се свако ко дође у контакт са њима зарази.
Болнице су биле главни центар за ширење Тешког акутног респираторног синдрома (Сарс) јер су најтежи пацијенти и најзаразнији и долазили су у контакт са здравственим радницима.
"Суперширење има велику улогу на почетку епидемије када вирус покушава да се устали", рекао је докрот Едмундс
Како се наводи, када направи скок на првог пацијента, болест може да се распрсне пре него што доведе до великог избијања, али ако брзо нађе пут до суперширача онда доводи до наглог пораста пацијената.
И у прошлости је долазило дио суперширења - тако је једна жена из Ирске крајем 19. и почетком 20. века, незнајући, јер није имала симптоме, пренела тифус на 51 особу, а пре 20-ак година један средњошколац из Финске заразио је чак 22 особе морбилама.