Сребреница, 22 године после злочина
СРЕБРЕНИЦА: У Меморијалном центру у Поточарима, у присуству великог броја грађана пристиглих из свих делова БиХ и држава региона, данас је почело обележавање 22. годишњице од ратног злочина над Бошњацима у Сребреници током протеклог рата.
У Поточарима ће бити укупана још 71 идентификована жртва чија су тела, како се наводи, пронађена у масовним гробницама. Прилазни путеви према Сребреници су као и сваке године пуни аутомобила и аутобуса.Држава Србија није добила званични позив да присуствује у Поточарима ове године, а позвани су лидери опозиције Чедомир Јовановић, Ненад Чанак и бивши омбудсман Саша Јанковић.
Председник Србије Александар Вучић, који је 2015. у Поточарима боравио у својству премијера када је на најбруталнији начин каменован, поновио је синоћ да се у Сребреници догодио страшан злочин и да искрено саосећа са породицама жртава, као и да су односи Срба и Бошњака кључни за будућност, односно да смо, како је рекао, једни другима потребни.
Вучић је гостујући на ТВ Хепи рекао да Србија није добила позивницу за обележавање злочина у Поточарима, да они који су отишли из Србије у prеthodnim данима могу да искажу своје мишљење, али да његова реч, као и председника владе и министра иностраних послова, обавезује.
Како је рекао догодио се стравичан злочин и нада се да смо извукли поуке, као и из Братунца, Олује, "да не говорим о најстрашнијем - Јасеновцу" .Према његовим речима, кључно је да тако нешто више никада не сме да се догоди ниједном народу.Иначе, власти БиХ до данас нису нашли налогодавце и починиоце напада на председника Вучића. Србија и Република Српска не признају да се у Сребреници догодио геноцид, већ су става да се у том граду током протеклог рата догодио ратни злочин.
Комеморација је почела обраћањем бошњачког члана Председништва БиХ и лидера САДА Бакира Изетбеговића, а потом је изведен Инферно.Центрлану молитву за жртве предводи реису-л-улема Исламске заједнице у БиХ Хусеин Кавазовић.
Комеморацији не присуствује ни први градоначелник Сребренице из реда српског народа Младен Грујичић јер, како је раније објаснио, сматра да није пожељан у Меморијалном центру у Поточарима.На гробљу у Поточарима до сада су сахрањени остаци 6.504 сребреничке жртве.
Поводом овог догађаја поруке су упутили високи званичници ЕУ међу којима су комесар за суседство Јоханес Хан и шефица Европске дипломатије Федерика Могерини, затим комесар за људска права Савета Европа Нилс Муижниекс, судија Хашког трибунала Кармел Ађијус, шеф ОЕСЦЕ-а у БиХ Џонатан Мур...
У заједничкој поруци Могеринијеве и Хана се наводи да су њихова срца и мисли са жртвама и њиховим породицама и пријатељима.
"Данас исказујемо почаст жртвама", наводи се у саопштењу Могеринијеве и Хана.Како су навели, ведности које су тако сурово погажене пре 22 године - као што су поштивање људског достојанства, слободе, демократије и једнакости - сада су језгра европског ангажмана с Босном и Херцеговином и њеним грађанима на путу интеграције у ЕУ.
" Сутра ће се лидери из региона састати у Трсту и сви скупа расправљати о томе како регион покренути у правом смјеру уз заједничке иницијативе. Процес придруживања Европској унији је ту да поведе цијели регион према помирењу, правди и сарадњи", наведено је у поруци.Шеф ОСЦЕ у БиХ Џонатан Мур поручио је да је бол и тугу немогуће заборавити, али да грађани БиХ морају живети у садашњости."11. јула морамо имати на уму све жртве и будућност БиХ те коју улогу можемо да имамо и ми заједно с партнерима из БиХ", рекао је Мооре.
Муижниекс изјавио је да сваки пут када се састане са породицама жртава, укључујући и сусрет током посете БиХ прошлог месеца, буде дирнут снагом, храброшћу, одлучношћу с којом они траже истину и правду током протекле 22 године.
"Они заслужују поштовање и подршку. Нажалост, њихову борбу узурпирају политички актери и њихово достојанство је нападнуто јавним говором и демонстрацијама, посебно у Републици Српској, где неки умањују или флагрантно негирају сребренички геноцид, или још горе, глорификују починиоце ратних злочина и злочина против човечности. То је срамотно и не сме остати некажњено", сматра европски комесар за људска права.
Судија Ађијус је уочи почетка комеморација изјавио да је овај боравак у Поточарима данас нешто емотивнији него ранијих година из разлога што је, како је рекао, ту последњи пут у функцији председника Хашког трибунала.
Председник Хашког трибунала је подсетио да је издата 161 оптужница и осигурана правда за све жртве у тим предметима."Могли смо можда урадити и више и било би више особа које су оптужене за ратни злочин, али нисмо створени да трајемо заувек. Ово је трибунал УН-а који се финансира од чланица ЕУ и достигли смо 25 година рада. То је огромно постигнуће", казао је Агиус.
Он је казао да је Хашки трибунал имао огромну одговорност након Нирнберга и Токија, односно суђења након Другог светског рата.Председник Међународног суда у Хагу је рекао да тај суд није створен да гради помирења, већ да оствари права и доводи пред правду оне који су оптужени за почињене злочине.
"Функција трибунала је пресудити да ли су криви или не, а не помирење. Помирење је остављено људима Босне и Херцеговине, другим земљама, као и политичарима", додао је он.
Председник Либерално-демократске партије Србије Јовановић и ове године присуствује комеморацији у Сребреници, а по доласку у Поточаре он је критиковао власт у Србији рекавши да "промена нема", али и да је важно што је митинг подршке Ратку Младићу у Бањалуци одложен.
Те промене, како је рекао, за њега нису довољне.
" Генерације су одрасле с једне стране уз осјећај велике неправде, ту мислим на Бошњаке, а с друге стране с хипотеком ратног лудила деведесетих и неодговорне политике која је овде доживела слом", навео је Јовановић.
Председник Лиге социјалдемократа Војводине Чанак је по доласку у Меморијални центар у Поточарима рекао да "нико не сме заборавити сребреничку трагедију" и поновио захтев српским властима да Сребреница уђе у школски програм школа у Србији.
Скуп у Поточарима обезбеђује велики број припадника полиције.
Ипак група од око 150 учесника бошњачког поклоничког марша "Жепа-Поточари" прошла је јуче кроз Сребреницу, носећи поново неколико ратних, белих застава са љиљанима, такозване Армије БиХ.