broken clouds
0°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

САД веома разочаране руским ветом у СБУН

24.10.2017. 23:08 23:22
Пише:
Фото: Epa (Jason Szenes)

ВАШИНГТОН: САД су саопштиле да су "веома разочаране" данашњом одлуком Русије да искористи вето у Савету безбедности Уједињених нација и тиме спречи обнову мандата комисији која се бави истрагом о коришћењу хемијског оружја у грађанском рату у Сирији.

"Разочарани смо, веома разочарани што је Русија изнела оно што сматра политичким разматрањима" претпостављајући то сиријцима који су "брутални убијени", изјавила је портаролка  Беле куће Хедер Науерт у редовном обраћању новинарима, преноси Ројтерс.

Како су агенције prеthodno известиле, Русија је данас искористила право вета у Савету безбедности Уједињених нација, спречивши на тај начин обнову мандата комисији за истрагу о коришћењу хемијског оружја у Сирији.

Мандат истражног тела, Заједнички истражни механизам (ЈИМ), које су креирале Уједињене нације и Организација за забрану хемијског оружја, истиче средином новембра.

Кина је остала уздржана, а против обнављања истраге била је и нестална чланица Савета безбедности Боливија.

Савет безбедности Уједињених нација гласао је данас о томе да ли ће бити продужена међународна истрага о нападу хемијским оружјем у Сирији, саопштиле су дипломате.

Нобензја: Гласање у СБУН било "оркестрирани шоу"

Гласање у Савету Безбедности Уједнињених нација о продужењу мандата комисије за истрагу о хемијском оружју у Сирији било је "оркестрирани шоу", изјавио је данас руски изасланик при Уједињеним нацијама Василиј Небензја након тог гласања данас на ком је Русија искористила вето.

На гласању у Савету безбедности о продужењу мандата истражног тела, заједничког истражног механизма (ЈИМ) за истрагу о коришћењу хемијског оружја за време грађанског рата у Сирији, Кина и Казахстан су биле суздржане док су Боливија и Русија искористиле вето и тиме спречиле продужење мандата комисији.

Портпаролка Беле куће је након тога изјавила да су САД том одлуком "веома разочаране" и истакла да је Русија "изнела оно што сматра политичким разматрањима" претпостављајући то Сиријцима који су били "брутално убијени".

"Забавно је видети велики број делегација, не само једну, како се спремају да изнесу осуде на рачун одређених држава због употребе вета. Да ли су они знали унапред да ћемо да искористимо наше право вета данас? То само потврђује да је оно чему смо данас сведочили био оркестрирани шоу који је имао само један циљ - да једну државу стави на стуб срама", рекао је Небензја.

Он је истакао да жали због тога што су креатори резолуције "изабрали пут конфронтације и контраверзе у Савету безбедности".

Али ипак, како је рекао, очигледно је да су они који су захтевали да се ова седница одржи, знали унапред каква ће ситуација настати и "да су њихови циљеви потпуно другачији од онога што су у својим говорима тврдили".

Руски дипломата истакао је да је гласање било "ван памети", зато што "ни на који начин није утицало на будућност" мисије.

Нобензја је позвао Савет безбедности да сачека коначан извештај мисије УН који излази 26. октобра, у коме ће, како се очекује, бити закључци који се односе на хемијску несрећу која се догодила 4. априла у сиријском граду Кан Шеикун.

"Ми ћемо поново покренути питање продужетка мандата ЈИМ након што поднесе извештај и након што он буде детаљно проучен у Савету безбедности УН. Видећемо како би мандат ЈИМ требало да изгледа како бисмо омогућили непристрасан и професионалан рад и спречили седнице попут ове у будућности", истакао је он.

  Руски изасланик је поновио да се Русија усредсређује на истрагу о сваком хемијском инциденту у Сирији и верује да они који су за њих одговорни морају бити доведени пред лице правде.

"Заправо, то је оно што ми покушавамо да постигнемо", рекао је Нобензја.

Пише:
Пошаљите коментар