САД: Градоначелници траже повлачење федералних снага
ВАШИНГТОН: Група од 15 градоначелника великих америчких градова позвала је федералну владу да моментално повуче своје снаге и "пристане да више унилатерално не распоређује службенике федералне полиције у америчке градове".
Градоначелници су секретару за правосуђе Вилијему Бару и вршиоцу дужности секретара за унутрашњу безбедност Чаду Волфу у отвореном писму поручили да су једностране одлуке федералне владе да пошаље снаге у америчке градове "без преседана" и да "крше фундаменталну уставну заштиту".
Међу потписницима су градоначелница главног града Вашингтона Мјуриел Баузер, градоначелник Лос Анђелеса Ерик Гарсети, градоначелнице Атланте Киша Ленс Ботомс, градоначелник Чикага Лори Лајтфут и градоначелник Портланда Тед Вилер, преноси Глас Америке.
Наводи се да је интервенција федералних агената у Орегону могући је узрок уставне кризе. У центру пажње у вези са овим проблемом је управо Портланд, главни град државе Орегон, у којем су федералне снаге распоређене од почетка јула.
Од тада, мањи протест због полицијске бруталности и расне неправде прерастао је у нешто много озбиљније, дошло је до сукоба између демонстраната и федералних службеника, уз оптужбе да су федералне снаге користиле силу одвозећи људе у необележеним аутомобилима - без разлога.
Федерални званичници бранили су одлуку о распоређивању снага као неопходну, тврдећи да локални лидери и orrgani реда нису успели да зауставе вандализам и насиље против федералних чувара испед зграде федералног суда у Портланду.
"Морамо да нађемо мирно решење", рекао је в. д. секретара за унутрашњу безбедност Чад Волф на конференцији за новинаре у уторак.
"На крају дана, морали смо да заштитимо федерално власништво и органе реда".
Државни тужилац Орегона није успео у неколико својих тужби којима се противио распоређивању и употреби федералних снага.
Градоначелници у писму наводе да је слање федералних снага у Портланд само довело до ескалације ситуације тамо и "повећало ризик од насиља и против цивила, и против локалних снага реда".
"Убиство Џорџа Флојда у Минеаполису изазвало је побуну широм земље и обрачуне. Милиони су се придружили протестима и изразили своје уставно право", написали су градоначелници Бару и Волфу.
"Већина демонстрација била је мирна и имале су циљ унапређење наших заједница. Чак ни тамо где то није био случај, и даље нема оправдања за употребу федералних снага".
Успротивили су се оном што су назвали отвореним занемаривањем локалних стандарда да службеници морају да се идентификују, носе камере на телу и да су њихове активности под надзором.
Градоначелник Њујорка Бил де Блазио рекао је на брифингу за новинаре у уторак да кад Трамп шаље федералне снаге тамо "може само да створи више пролема" и да би град могао одмах да предузме правне кораке како би то спречио.
"Оно што се догодило у Портланду је лакрдија", рекао је Де Блазио. "Буквално је федерална влада дошла и ситуацију којом су се бавиле локалне власти учинила гором".
Лиајтфут је рекла у уторак да Трампова администрација шаље агенте ФБИ, ДЕА и Бироа за алкохол, дуван, ватрено оружје и експлозиве који су радили као део постојеће сарадње између федералних власти и власти Чикага.
Додала је да Чикаго поздравља "право партнерство", али да ће бити спреман да оспори сваку акцију којом би се прекорачила сарадња са градом.
"Јер нажалост, не можемо да пустимо да ишта прође Трампову администрацију. Надам се да неће бити довољно будаласти да доведу ту врсту бесмисла у Чикаго. Али, такође нисам наивна и ми ћемо бити марљиви, и бићемо спремни, а ако треба да га зауставимо, идемо", додала је.
Федерална влада послала је око 100 припадника снага реда у Канас Сити раније овог месеца, како би израдили са локалним властима споразум о одговору на смртоносно насиље раније ове године. Трамп би требало да се обрати јавности о том програму у Белој кући касније у среду.