Проблеми фон дер Лајен продужавају мандат Јункеру?
БРИСЕЛ: Именованој председници Европске комисије Урсули фон дер Лајен три недеље пред планирани почетак мандата недостају три комесара, за проширење, за транспорт и унутрашње тржиште и за одбрану, а у Бриселу се процењује да би проблеми с избором новог тима Комисије могли би продужити мандат одлазећем председнику Жану Клоду Јункеру на још најмање месец дана.
Урсула фон дер Лајен и даље чека предлоге Мађарске, Румуније и Француске за потенцијалне комесаре у новом саставу Европске комисије.
У ситуацији када се од Будимпеште, осим већ предложеног Оливера Вархељија, очекује ново име, а након пада владе у Букурешту и најаве француског председника Емануела Макрона да још није спреман да предложи новог кандидата за комесара, у Бриселу процењују да нови тим Урсуле фон дер Лајен неће бити комплетиран па тако ни изгласан у Европском парламенту 23. октобра, како се то очекивало.
У Европској комисији, чији одлазећи састав броји последње радне дане, кажу да су спремни за сваку ситуацију, па и за продужетак мандата Јункеру.
"Потребно је да заједно са Европском парламентом убрзамо процес како би Европа могла брзо да делује. Истовремено, свима укљученима у процес потребно је довољно времена да припреме пажљиво следеће кораке", поручила је фон дер Лајен.
Новоименована председница Европске комисије се осим овим саопштењем није даље оглашавала у вези с проблемима у избору њеног тима.
Истовремено, француски председник јавно је поставио питање зашто је одбачена његова кандидаткиња, а која је, према Макроновим речима, била фаворит Урусле фон дер Лајен и за коју је управо она, наводно, обезбедила подршку три најјаче политичке групе у Европском парламенту.
Лидери социјалдемократа и конзервтиваца у Европском парламенту, међутим, демантовали су ове наводе и изјавили да нису били консултовани пре номинације Гуларове, против које је, иначе, вођен поступак због наводне злоупотребе ЕУ фондова.
И док у Европском парламенту наводе да их Силви Гулар није импресионирала својим одговорима током саслушања, посебно онима који се односе на етику, у дипломатским круговима оцењују да је одбацивање Гуларове била "освета" Европског парламента директно Емануелу Макрону који је био најгласнији заговорник одступања од система "водећих кандидата", а према коме је позиција новог шефа ЕК требало да припадне кандидату победничке политичке групе на европским изборима конзервативцу Мартину Веберу.
Испитивање кандидата за комесаре пред Европским парламентом завршило се одбацивањем по једног представника Европске народне партије, Социјалдемократа и Либерала.
Иако је планом избора нове Комсије предвиђено да се евентуална додатна саслушања замењених комесара одрже 14. и 15. октобра сада је већ јасно да они неће бити ни номиновани до тог датума.
Након што Мађарска, Румунија и Француска буду изашле са именима својих кандидата, они морају да прођу обимну процедуру која подразумева разговор са председницом Европске комисије, проверу Одбора за правне послове и усмена саслушања пред Европским парламентом.
Док се све процедуре не испуне и не изабере нови састав Европске комисије, ЕУ ће и даље пословати у "прелазном моду" који ограничава конкретнија деловања на унтрашњем али и на спољном плану европске политике.