ПОДИГНУТИ УЛОЗИ И политичари у Хрватској реаговали због девастирања извора Уне
Улози на градилишту приватне мини хидроелектране сплитске фирме „Пипра” на само стотинак метара од врела реке Уне у последња два дана озбиљно су подигнути!
Док су почетак изградње протестом испратили само мештани села Доња Суваја у Лици и оближњег Срба, сада су се у заустављање подухвата далматинског бизнисмена Саше Свалине укључиле и поједине хрватске политичке странке. Тако је полиција легитимисала посланицу у Сабору Драженку Половић (Можемо!), која се придружила револтираним мештанима поред градилишта, а потом је председник Српског народног већа и председник саборског Одбора за људска права Милорад Пуповац затражи потпуну и трајну обуставу радова и заустављање било какве даље девастације реке Уне.
„Тражимо да се хитно затражи управни надзор над околностима под којима је издата грађевинска дозвола, и да се дозвола стави ван снаге", рекао је Пуповац и додао да постоје озбиљне индиције да су досадашња поступања ишла на руке инвеститору, те да чак и она ограничења која су била постављена – нису поштована.
У међувремену је Државни инспекторат утврдио да инвеститор градње мини хидроелектране нема све важеће дозволе, али упркос томе је у фирма „Пипра” наставила радове на заштићеном хидролошком споменику врела Уне, делу европске еколошке мреже Натура 2000 чија је Хрватска чланица.
А „индиције” о којима Пуповац говори односе се на одлуку власти Задарске жупаније које су спорну дозволу за градњу мини хидроелектране издале 2016, и три године касније је продужили, али уз образложење да тада процена утицаја на животну средину није била потребна. Из ресорног хрватског министарства пак наводе да су се они сагласили са градњом на врелу Уне још пре 11 година, али у складу с тада важећим прописима, када није било Натуре 2000.
"Неки други људи су тад били на власти, али знамо где је завршила тадашња начелница општине“, рекао је Небојша Рађеновић (SDSS), заменик начелника Општине Грачац, алудиртајући на чињеницу да је – завршила у затвору, јер је за мито намештала конкурс за закуп пољопривредног земљишта за узгој стоке на кршким пашњацима.
У сваком случају, иако је средином седмице и Државни инспекторат донео решење према коме „Пипра” нема све потребне дозволе, градња је настављена, а Пуповац оцењује да је тако очигледна девастација природа уз непоштовања закона могућа само зато што се "ради о запостављеним општинама за које се мисли да се у њима може радити све што се хоће"...