Пленковић с Макроном разговарао о проширењу ЕУ
БРИСЕЛ: Хрватски премијер Андреј Пленковић разговорао је вечерас на маргинама састанка на врху Европске уније с француским председником Емануелом Макроном, а међу темама је било и проширење ЕУ.
Пленковић је с Макроном разговорао о јачању сарадње две земље, политици проширења Европске уније, питању отварања приступних преговора са Северном Македонијом и Албанијом, пренела је Хина.
Француска је у октобру заједно с Холандијом и Данском блокирала отварање преговора са Северном Македонијом и Албанијом тражећи реформу преговарачког процеса.
Хрватска ће у мају у Загребу током свог председавања Саветом ЕУ организовати састанак на врху земаља чланица ЕУ и шест земаља југоисточне Европе.
До тада би Хрватска желела да постигне консензус међу земљама чланицама како би те земље могле кренути даље на свом европском путу, што би био позитиван сигнал и за остале земље у њеном југоисточном суседству, наводи Хина.
Како преноси та агенција, Пленковић и Макрон ће наставити разговоре током билатералног сусрета почетком јануара у Паризу. Пленковић током дводневног самита ЕУ има низ билатералних сусрета.
Пленковић о хрватском председавању ЕУ са Шарлом Мишелом
Пленковић је разговорао данас у Бриселу о хрватском председавању Европском унијом у првој половини 2020. с новим председником Европског савета Шарлом Мишелом.
"Главна тема је била припрема данашњих закључака састанка на врху и методологија сарадње између њега као сталног председника Европског савета и Хрватске као ротирајућег председавајућег Савета у следећих шест месеци", рекао је Пленковић новинарима пре самита ЕУ, јавила је Хина.
Хрватска ће у закључцима самита добити задатак да припреми став Савета ЕУ-а о Конференцији о будућности ЕУ, која треба да започне с радом следеће године и трајати до 2022. Све три главне институције Савета, Комисија и Парламент треба да усагласе своје позиције о тој Конференцији, а онда на темељу њих требати да ускладе заједнички став.
Један од највећих изазова за Унију у предстојећем раздобљу биће постизање договора о седмогодишњем европском буџету.
Предвиђен је и билатерални састанак с француским председником Емануелом Макроном.
"Разговораћемо о неколико тема, о Конференцији о будућности Европе, о припремама за састанак на врху у мају у Загребу, где ћемо покушати на реалан начин да структурирамо не само перспективу него и динамику у приступу према нама суседним земљама и решити питање отварање преговора са Северном Македонијом и Албанијом.
Тај сигнал би био јако добра увертира за загребачки састанак на врху, стога желимо још мало продубити консултације да тачно и прецизно утврдимо шта се ради када је реч о методологији преговора, која јеи овако врло комплексна, те да видимо штоаби требало да Француска промени свој став према западном Балкану", рекао је Пленковић.
Пленковић је разговарао и с новим председником Европске народне странке Доналдом Туском те учествовао на састанку челника те политичке породице.