ОЛАФ: Грчка и Мађарска у средишту преваре великих размера
БРИСЕЛ: Европска служба за сузбијање превара (ОЛАФ) сумња да су Грчка и Мађарска у средишту вишемилионске преваре, која се односи на увоз кинеске одеће и обуће, потцењене вредности, посредством инфраструктуре новог кинеског "Пута свиле".
Превара великих размера, у виду потцењивања вредности увезене робе ради плаћања нижих царина и пореза на промет, најпре је откривена у Британији, због чега је Европска комисија затражила од Лондона ове године да уплати 2,7 милијарди евра у буџет ЕУ на име изгубљених прихода од ненаплаћених царина, преноси агенција Ројтерс.
Званичници ОЛАФ-а сада сумњају да је иста превара захватила Мађарску и луку Пиреј у Атини, која је у већинском власништву кинеске државне компаније ЦОСЦО од 2016. године.
Према царинским подацима мађарских и грчких власти, у протекле две године је у тим земљама регистрован скок увоза потцењене вредности одеће и обуће из Кине, што се поклапа са трендом пада таквог увоза у Британију, кажу званичници ОЛАФ-а за Ројтерс.
Царинске дажбине у ЕУ су директан приход за буџет Уније, а прикупљају их националне власти пре слања у Брисел, наводи британска агенција.
Кина жели да, како оцењује Ројтерс, претвори грчку луку у своју "капију за улазак у Европу", у склопу 126 милијарди долара вредне иницијативе "Појас и пут", којом се предвиђа изградња новог "Пута свиле" који би Кину копненим и поморским путевима повезао са њеним трговинским партнерима.