Очекивања да ће мај однети 240.000 живота у САД смањена на 60.000
У држави Њујорк данас је број заражених већи него у Шпанији, а у Великој јабуци има некилико хилада више оболелих него у Кини на врхунцу епидемије, али захваљујићи чињеници да је број хоспитализованих на најнижем нивоу од почетка те "ноћне море" - како је гувернер Ендрју Куомо назвао епидемију, постоји оптимизам да мај неће бити онако црн као што је изгледало.
Иако је још у среду вест гласила да је "коронавирус убио 1.000 Њујорчана за само 36 сати", градоначленик Бил де Бласио је јуче рекао да можда његове црне прогнозе за мај нису добре.. али и главни епидемиолог Антони Фауци наводи слично - да би до 4. августа у САД могло да умре 60.000, а не као што је раније речено 240.000.
"За тако густо насељени град од 8,6 милиона становника, мај би могао бити лакши од онога чега сам се прибојавао", рекао је Де Бласио и додао да је потребно да се удвостручи социјална дистанца и боравак у кући.
Коронавирус је ушао и у домове за старе и у Њујорку где је заражено више од 4.100 становника, а 1.231 их је умрло.
Позитивни случајеви КОВИД-19 постоје у више од половине од 613 домова за бригу о старима са лиценцом у којима укупно живи око 100.000 људи, најновији су подаци, које преноси АБЦ њуз.
Такође, како медији преносе слична је ситуација и са и особама са сметњама у развоју.
Медији су пажњу посветили и истраживању школе медицине чувене болнице Маунт Синаи са Менхетна које каже да је коронавирус у држави Њујорк, која је епицентар заразе у САД, био присутан две недеље пре него што је 1. марта евидениран нулти пацијент и то из Европе а не као што се до сада веровало из Кине.
Истраживачи те болнице дошли су на идеју да би можда мајчино млеко молго бити драгоцено у броби против корона вируса, и зато траже од свих који могу, да им по цени од пет долара доставе мало мека, како би испитали теторију.
Без озбира на чиненицу да је данас хоспитаизовано само 200 људи медији питају зашто Комфорт брод болница укотвљена на Западној страни Менхетн код Кипа слободе не прима пацијенте заражене коронаврусом иако је преуређена за ту намену.
Да се врати у реалност Њујорк пост преноси причу техничара који је после терористичког напада на куле близнакиње трагао за преживелим, а којих како додаје није било. "Налазили смо делове тела, .... али без обзира на ту страхоту коронавирус је мого гори него 11. септембар, рекао је Луис Лопез.
У САД данас има више од 466.000 оболелих, што је скоро 50.000 више него у Шпанији, Италији и Француској заједно. Умрлих је 16.690.