Насер Орић у УО Аскер академије где децу обучавају за рат
БАЊАЛУКА: Снимци малолетника, који у БиХ уз предаваче симулирају војну обуку, шокирале су регион, а посебно то што је у Управном одбору "Аскер академије" Насер Орић.
Уз све то, и фотографисање малољетника са заставом "Исламске државе". Док стручњаци у Српској упозоравају да иза свега стоје вехабије и бивши припадници одреда "Ел муџахид", који их у Сарајеву обучавају, први човек бх безбедности Драган Мектић, о свему и данас неинформисан, преноси РТРС.
Садржаји из БиХ на друштвеним мрежама поново шокирају. Након ЕрСофт клубова, регион сада бруји о “аскерима“. Ко су Аскери?
Реч аскер означава војника у старој турској војсци. У овом случају, та реч окупља децу која на снимку, уз предаваче, симулирају војну обуку, савладавају физичке препреке и борилачке вештине, тврде безбедњаци у Српској. Осим садржаја видеа, да разлога за забринутост и реаговање надлежних има види се, тврде, и по именима која стоје иза таквих организација.
“Нермин Ћуприја и Билал Дервишић су познати широј бх јавности. Дервишић је био у одреду Ел Муџахид и био је привођен. Оно што посебно забрињава је, откуд Насер Орић у Управном одбору Аскера“, истиче Предраг Ћеранић, декан Fakulttеta безбедносних наука Универзитета у Бањалуци.
Да је Орић један од два председника Управног одбора Удружења клуба борилачких вештина “Аскер академије“ видљиво је и у онлајн Регистру удружења грађана Кантона Сарајево. Коментар из “Академије“ нисмо успели добити, јер је, како нам је у одговору на позив речено, број телефона у регистру погрешан.
Ипак, до Нермина Ћуприје, којег и Ћеранић наводи као једног од вођа аскера, успели смо доћи. У телефонском разговору нам је рекао да је реч о спортском клубу са, како тврди, 50 одраслих чланова и око 100 деце узраста од пет до 15 година.
Он истиче да тренира у том клубу, а о оптужбе да ова академија злоупотребљава децу сматра непримереним и каже да је од игре са децом у парку направљен медијски шок.
Колико је све игра, а колико реална опасност по безбедност, на надлежним службама је да утврде, истичу безбедњаци. Да није све наивно, осим имена која стоје иза таквих клубова и видео-снимака, види се и по фотографијама.
Забрињавајућа је и она са Маглића, на којој малолетник уз одраслу особу стоји поред заставе Републике Српске држећи и заставу "Исламске државе". Надлежне службе, али и Министарство безбедности морало би реаговати- поруке су из Српске.
“Ако се жели у земљи сачувати јединство, достојанство, онда службе, пре свега Обавештајна служба која прикупља податке и друге агенције, а има их безброј, би морали хитно у року од 24 или 48 часова то да провере, јер то су лако проверљиве ствари“, истиче Средоје Новић, делегат у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ.
“Када је у питању нешто што се тиче Републике Српске, онда се ту од неке маргиналне и небитне ствари прави параформација, а од ситуације где заиста морамо да се забринемо оним што видимо да се дешава у вехабијским енклавама, Мектић је увек затечен, изненађен, тражи вријеме. Дакле, врло неозбиљно са његове стране“, истиче Ћеранић.
(РТРС)