Напад 11.9. на САД обележен и у Пентагону и код Шенксвила
ВАШИНГТОН: Комеморације поводом обележавања 20 година од терористичког напада на САД изведеног 11. септембра 2001. одржане су на месту на којем је срушен Светски трговински центар у Њујорку, али и у Пентагону, и у пољу близу Шенксвила у Пенсилванији.
У Пентагону, седишту америчке војске, америчка застава је развијена на западној страни, где је авион ударио у зграду у 9.37 по локалном времену 11. септембра 2001. године.
"Наша је дужност да се сећамо и дужност је да бранимо нашу демократију", поручио је министар одбране САД Лојд Остин.
Он је изјавио да се данас припадници америчке војске сећају не само палих колега, него и мисије коју су делили, пренео је Глас Америке.
Остин је додао да је скоро четвртина грађана које америчка војска данас брани рођена после напада 11. септембра, укључујући и неке од 13 америчких војника настрадалих у недавном нападу у Авганистану.
"Не можемо знати шта ће донети наредних 20 година, не можемо знати какве нове опасности носе. Али знамо да ће Америка увек бити лидер", закључио је Остин.
У Пентагону је одржана и приватна церемонија у част 184 људи који су изгубили живот на том месту.
Жртвама и херојима лета 93 одата је почаст на церемонији на месту где се четврти отети авион срушио у поље 11. септембра 2001, након што су путници покушали да поврате контролу над авионом од терориста. Комеморацији су присуствовали потпредседница Камала Харис, бивши председник Џорџ Буш и гувернер Пенсилваније Том Вулф.
Били смо сведоци да опасност за нашу земљу може доћи, не само преко граница, већ и због насиља у њој, рекао је Буш, пренео је Ројтерс.
"Постоји мало културног преклапања између насилних екстремиста у иностранству и насилних екстремиста код куће...они су деца истог злог духа и наша је стална дужност да се са њима суочимо", истакао је он.
Буш је, такође, позвао на јединство усред растуће политичке поделе у САД.
"Када је у питању јединство Америке, ти дани изгледају далеко од наших", рекао је он.
Према његовим речима, чини се да у заједничком животу у САД делује злонамерна сила и то толико да је америчка политика постала голи апел на бес, страх и огорченост.
"Ова прича и ово место нас сваког дана подсећају на то шта значи бити Американац", поручио је гувернер Вулф.
"У тешка времена, ми, Американци, се уједињујемо, тешимо једни друге, штитимо једни друге и устајемо једни за друге. Овај споменик је моћни подсетник на то шта смо изгубили, али и моћни подсетник на снагу америчког духа", додао је гувернер Пенсилваније.
Ужаси 11. септембра 2001. трајали су нешто мање од 102 минута.
Тог дана, 2.996 људи је убијено у најтежем терористичком нападу у модерној историји.