МИП Турске: Налази посматрача - пристрасни
АНКАРА: Почетни налази међународних посматрача, који су надгледали референдум у Турској, одражавају пристрасност, засновану на предрасудама, наведено је у саопштењу турског Министарства иностраних послова.
То министарство је навело да је за турску државу неприхватљива оцена да гласање није испунило међународне стандарде, пренео је АФП.
Међународни посматрачи саопштили су раније данас да је кампања уочи турског референдума о проширењу председничких овлашћења спроведена "у нефер условима", а само пребројавање гласова је обележено касним процедуралним изменама којима су уклоњене кључне безбедносне норме.
"Референдум је одржан под нефер условима у којима две стране кампање нису имале једнаке могућности", рекао је Везар Флорин Преда из заједничке мисије ОЕБС-ове Канцеларије за демократске институције и људска права (ОДИХР) и Парламентарне скупштине Савета Европе (ПАЦЕ), пренео је АФП.
Преда, који је предводио делегацију ПАЦЕ-а, рекао је да су касним изменама у процедури бројања гласова уклоњене важне безбедносне норме, а при том је мислио на одлуку изборних власти да дозволи употребу листића без званичног печата, наводи француска агенција.
"Правни оквир, који је фокусиран на изборе, остаје неадекватан за одржавање истински демократског референдума", наводи се у заједничком саопштењу.Преда је рекао и да чињеница да је референдум одржан под мерама ванредног стања кочи "основне слободе".Он је, међутим, напоменуо да улога посматрача није да говоре о крађи гласова и истакао да посматрачи о томе немају информације.
Шефица мисије ОДИХР-а Тана де Зулуета рекла је да су људи који су били приморани да напусте своје домове у југоисточним областима, у којима се одвијају безбедносне операције, били суочени са потешкоћама у гласању.
"Током кампање су неки званичници изједначавали заговорнике негативног гласања са терористима", рекла је она, закључивси да су тиме прекршени принципи ОЕБС-а и Савета Европе у вези са слободом и једнакошћу у кампањи.
ОДИХР је навео и да је праћење показало да је кампања у корист проширења председничких овлашћења доминирала у медијском извештавању.