Медији: Зијадин Села ипак напушта владу Заева
СКОПЉЕ: Савез за Албанаце ипак излази из владе Зорана Заева, што неће угрозити владу, али, процењују аналитичари, ствара лошу атмосферу и угрожава реформске процесе Македоније.
Излазак Савеза за Албанце из владе Заева потврдио је данас лидер тог савеза, Зијадин Села, рекавши да су заменик министра спољних послова Арта Тожи и помоћник министра транспорта и комуникација Ремзи Мемети већ поднели оставке.Села је за Телма тв најавио да ће током дана или најкасније сутра оставке бити поднете и у писаној форми.
"Излазимо из владе је је прекршен договор постигнут са премјером Заевом. Очигледно је да је то урађено под притиском Али Ахметија (ДУИ), а слично је урађено и када је премијер био Никола Груевски", рекао је Села.
У тексту под насловом "Поремећај у влади Зајева", портал Журнал преноси да познаваоци политичких збивања кажу да се Македонија суочава са огромним изазовом с обзиром на то да је лидер Савеза Албанаца Зијадн Села одлучан да напусти владу посто је, како се наводи, премијер Заев прекршио споразум о формирању реформске владе због спора око министра здравља.
Села је владу Зорана Заева назвао "машином за веш" за чишћење корумпираних послова коалиционих партнера.С друге стране, Заев пре министар здравља гласањем из редова социјалдемократа, казао је Венко Филипце Алијанса за Албанце је увек отворена понуда за заменика да спроведу реформе.
Упркос упозорењу да ће напустити владу, лидер Савеза Албанаца је рекао да неће тражити превремене парламентарне изборе. Он је рекао и да ће након изласка из владе подржати законе који се односе на реформе које захтева међународна заједница."2018. година је веома важна за Македонију и процесе евроинтеграција и она треа да постане чланица НАТО-а што је пре могуће", рекао је Села.
Алберт Муслиу, из Института за развој демократије, изјавио је за Радио Слободну Европу да је неспорна чињеница да влада Заева опстаје и без Селиног Савеза за Албанце, али да не би требало занемарити чињеницу да међународна заједни захтева од свих политичких актера да треба да покажу одговорност за обавезе које јасно дефинише међународни фактор.
"Мислим да је захтев свих грађана да они (лидери политичких странака) ускладе ставове. Поверење грађана добили су захваљујући обећању да ће спровести реформе, обавезали су се да ће деблокирати процес евроатлантских интеграција. Сада све стране, укључујуц?и и међународни фактор, подстичу политичке представнике на компромис ", рекао је Муслиу.
У међувремену, бивши председник македонског парламента Тито Петковски сматра да сукоби између коалиционих партнера, узрокују лошу атмосферу са листом обавеза које је Македонија добила и које треба да реализује у одређеном року.
Иначе, гласови посланика Савеза за Албанце били су од пресудног значаја за формирање владе Заева, али су се у међувремену околности промениле када су два посланика коалиције ВМРО-ДПМНЕ, бившег премијера Николе Груевског, иступили и сада функционишу као независни посланици који су подржавају владу у спровођењу реформи.