Mediji: Zijadin Sela ipak napušta vladu Zaeva
SKOPLJE: Savez za Albanace ipak izlazi iz vlade Zorana Zaeva, što neće ugroziti vladu, ali, procenjuju analitičari, stvara lošu atmosferu i ugrožava reformske procese Makedonije.
Izlazak Saveza za Albance iz vlade Zaeva potvrdio je danas lider tog saveza, Zijadin Sela, rekavši da su zamenik ministra spoljnih poslova Arta Toži i pomoćnik ministra transporta i komunikacija Remzi Memeti već podneli ostavke.Sela je za Telma tv najavio da će tokom dana ili najkasnije sutra ostavke biti podnete i u pisanoj formi.
"Izlazimo iz vlade je je prekršen dogovor postignut sa premjerom Zaevom. Očigledno je da je to urađeno pod pritiskom Ali Ahmetija (DUI), a slično je urađeno i kada je premijer bio Nikola Gruevski", rekao je Sela.
U tekstu pod naslovom "Poremećaj u vladi Zajeva", portal Žurnal prenosi da poznavaoci političkih zbivanja kažu da se Makedonija suočava sa ogromnim izazovom s obzirom na to da je lider Saveza Albanaca Zijadn Sela odlučan da napusti vladu posto je, kako se navodi, premijer Zaev prekršio sporazum o formiranju reformske vlade zbog spora oko ministra zdravlja.
Sela je vladu Zorana Zaeva nazvao "mašinom za veš" za čišćenje korumpiranih poslova koalicionih partnera.S druge strane, Zaev pre ministar zdravlja glasanjem iz redova socijaldemokrata, kazao je Venko Filipce Alijansa za Albance je uvek otvorena ponuda za zamenika da sprovedu reforme.
Uprkos upozorenju da će napustiti vladu, lider Saveza Albanaca je rekao da neće tražiti prevremene parlamentarne izbore. On je rekao i da će nakon izlaska iz vlade podržati zakone koji se odnose na reforme koje zahteva međunarodna zajednica."2018. godina je veoma važna za Makedoniju i procese evrointegracija i ona trea da postane članica NATO-a što je pre moguće", rekao je Sela.
Albert Musliu, iz Instituta za razvoj demokratije, izjavio je za Radio Slobodnu Evropu da je nesporna činjenica da vlada Zaeva opstaje i bez Selinog Saveza za Albance, ali da ne bi trebalo zanemariti činjenicu da međunarodna zajedni zahteva od svih političkih aktera da treba da pokažu odgovornost za obaveze koje jasno definiše međunarodni faktor.
"Mislim da je zahtev svih građana da oni (lideri političkih stranaka) usklade stavove. Poverenje građana dobili su zahvaljujući obećanju da će sprovesti reforme, obavezali su se da će deblokirati proces evroatlantskih integracija. Sada sve strane, uključujuc?i i međunarodni faktor, podstiču političke predstavnike na kompromis ", rekao je Musliu.
U međuvremenu, bivši predsednik makedonskog parlamenta Tito Petkovski smatra da sukobi između koalicionih partnera, uzrokuju lošu atmosferu sa listom obaveza koje je Makedonija dobila i koje treba da realizuje u određenom roku.
Inače, glasovi poslanika Saveza za Albance bili su od presudnog značaja za formiranje vlade Zaeva, ali su se u međuvremenu okolnosti promenile kada su dva poslanika koalicije VMRO-DPMNE, bivšeg premijera Nikole Gruevskog, istupili i sada funkcionišu kao nezavisni poslanici koji su podržavaju vladu u sprovođenju reformi.