light snow
-1°C
20.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Лајчак: Морамо да приближимо европску перспективу Западном Балкану

29.05.2017. 12:25 12:29
Пише:
Фото: Foto Tanjug / Globsec

БРАТИСЛАВА: Приближавање европске перспективе Западном Балкану довело би до смањења националистичке реторике у том региону, сматра министар спољних послова Словачке Мирослав Лајчак.

Он је у интервјуу за Јуропијен Вестерн Балканс (EWB) констатовао да се процес проширења успорио због интерних питања ЕУ, као што су економска и мигрантска кризе, али да оно остаје једна од главних политика Европске уније."Одговор на питање о будућности проширења је у рукама земаља кандидата зато што ће ЕУ урадити свој део", исткао је он.



Упитан да прокоментарише актуелно стање демократије и медија у Србији, Лајчак каже да је чланство у ЕУ политички процес заснован на техничким критеријумима, али никако технички процес, као и да је политичка посвећеност од кључног значаја."Када је реч о медијима у Србији - да, постоје многи сигнали за забринутост и ситуација поставља знакове питања, што се одразило и у извештају ЕК о напретку. Такође смо примили и неколико сигнала током 

председничке кампање", наводи Лајчак.



Медији су у приватном власништву, али постоји легитимна забринутост о утицају државе и политичких снага на независност медија, каже Лајчак и додаје да је представница ОЕБС за слободу медија права адреса за питање о објективној процени.



Говорећи о ситуацији у Босни и Херцеговини, Лајчак каже да је неправедно и лицемерно називати је "пропалом државом" зато што је БиХ оно што је међународна заједница направила. "Дејтонски систем није скројен у Сарајеву или у Бањалуци, то је веома комплексан и компликован систем и иако успех постоји, он је несумњиво много спорији него што бисмо волели", наводи он.



Кључно питање је функционалност државе, каже Лајчак и додаје да је по његовом мишљењу најбољи начин за решавање тог питања процес европских интеграција."Помогло би и ако би међународна заједница била јединствена по питању БиХ зато што свака подела у међународној заједници води до подела друштва у БиХ", каже он.



Када је реч о Црној Гори, Лајчак сматра да је њено чланство у НАТО једна од кључних прекретница за ту земљу те да ће оно имати позитивне ефекте за све државе ширег региона које теже чланству јер показује да Алијанса има политику отворених врата, да је кредибилна те да испуњава оно што и земља испуни.



Поводом ситуације у Македонији, Лајчак изражава наду да ће формирање владе на челу са Зораном Заевим означити крај политичке кризе и довести до превазилажења поделе друштва.



Коментаришући утицај Русије у региону, словачки званичник оцењује да је то логична полседица ангажовања ЕУ."Не може се сакрити чињеница да је ЕУ постала много мање видљива и активна на политичком нивоу. То тако функционише - не треба се чудити што су други играчи који су такође заинтересовани за улогу у региону искористили простор који је ЕУ оставила празним", каже он.



Према његовим речима, чланство у ЕУ не значи прекид односа са Русијом, већ је реч о геострагешкој оријентацији."Ако желите да буде део ЕУ то значи да морате да предузмете неке кораке и донесете политичке одлуке. Нико вас реално не тера на то, али то мора да буде јасно", објаснио је он.



Или, како је додао, "ако желите да имате пријатељске односе са ЕУ али не и да будете њен део, онда треба да одлучите да ли хоћете да се придружите некој другој унији или да наставите сами", додаје Лајчак.



Он је уверен да нема боље перспективе за земље у овом делу света од перспективе чланства у ЕУ.На питање да прокоментарише националистичку реторику политичких елита у земљама западног Балкана, Лајчак наводи да она постоји те да је део политичке културе региона.



То, како је рекао, не помаже, али делује код бирача због чега је политички лидери користе, а бирачи очигледно реагују позитивније на националистичку него на проевропску реторику.



"Део одговора је можда у чињеници да је европска перспектива мање опипљива у поређењу са prеthodnim годинама, а да би се то превазишло, морамо да приближимо перспективу ЕУ, учинимо је кредибилнијом и онда ће европска реторика, надам се, постепено замењивати националистичку реторику", закључио је шеф словачке дипломатије.

Пише:
Пошаљите коментар