Кушнер, Ерекат - Амерички мировни предлог у ћорскокаку?
ВАШИНГТОН: Џеред Кушнер, високи саветник у кабинету америчког председника Доналда Трампа, рекао је за Си-Ен-Ен да сумња да би Израел требало да преузима ризик и призна Палестинску државу, уколико Палестинци не могу да прихвате одређене одредбе из блискоисточног мировног плана који је предложила Бела кућа.
Кушнер, супруг Трампове ћерке Иванке, који је јеврејског порекла, покушао је да одговори на питања новинара Си-Ен-Ен Фарида Закерије и објасни које би услове из америчког плана Палестинци требало да испуне да би им се омогућило да формирају своју државу.
Закерија је, наводи Си-Ен-Ен, нагласио да ни једна арапска земља не задовољава критеријуме које би Палестинаци требало да остваре у наредне четири године, укључујући слободу штампе, слободне изборе, слободу вероисповести и независне правосудне и финансијске инситуције, чије би деловање требало да буде транспарентно као у западним земљама.
"Није ли то само други начин да се Палестинцима каже да никада неће добити своју државу", упитао је новинар Си-Ен-Ен Кушнера и наставио:
"Уколико данас ни једна арапска држава није у стању да испуни услове које сте поставили пред Палестинце, значи да је предлог већ осуђен на потпуни крах".
Кушнер је констатовао да је реч о, како се изразио, "основним условима", покушавајући да пронађе прави одговор.
"Хоћете да кажете да нам ти критеријуми нису потребни, да је у реду ако се не поштују људска права, ако се не дозвољава слобода говора јер то, ето није неопходно", узвратио је Кушнер. "Основно је питање како да приволимо Израел на компромис у том територијалном спору", навео је он.
Главна тема интервју је био прошлонедељни предлог Беле куће за решавање дуготрајног Израелско-Палестинског конфликта. Си-Ен-Ен преноси да је Трамп оценио да је предлог "реалистично решење за две државе", али да критичари сматрају да амерички мировни план обухвата готово све кључне израелске захтеве, што је и био разлог да га Палестинци одмах одбаце.
Кушнер се осврнуо на историјат конфликта и приметио да је Израел покретач дијалога иако је у прошлости често нападан. С друге стране, тврди он, Палестинци робују сопственом систему, који је назвао "полицијском државом и нечим што ни не подсећа на праву демократију".
"Уколико Палестинци желе бољи живот, ми им нудимо основ за то", нагласио је Кушнер. "Ако Палестинци сматрају да нису у стању да прихвате понуђене стандарде, у том случају мислим да Израел неће прихватити ризик да их призна као државу, нити ће им дозволити да сами преузму контролу, јер је неуспешна држава опаснија чак и од овога што имамо данас".
Кушнеров интервју изазвао је оштре реакције главног палестинског преговарача Шаиба Ераката, који је оценио да је саветник америчког председника унилатерално одлучио како би требало да изгледа мировни споразум.
"О чему преостаје да се преговара? Када сам ја рекао да би о овим питањима требало да разговарамо директно, Кушнер ме је назвао пропалим преговарачем, неспособним за преговарање. Онда је он почео да преговара уместо мене, јер сматра да му је јасније шта је боље за мене. То је та вештина диктата, ароганције и уцена", констатовао је Еракат у писаној изјави за Си-Ен-Ен.
Више од две године палестински преговарачи нису остварили директан контакт са америчком аднинистрацијом. Ни овога пута нису били позвани у Белу кућу на представљање мировног плана као израелски премијер Нетењаху, наводи Си-Ен-Ен.
Саопштења америчких савезника су углавном суздржана. Оцењује се да је најновији амерички план настао као резултат темељног рада, али и да је неопходно да се искористе параметри који су prеthodno успостављени током вишедеценијских међународних преговора.
У једном од саопштења са самита Арапске лиге прошле суботе које је знатно оштрије интонирано, чланице се позивају да одбију било какав вид сарадње на спровођењу америчког плана.
Трампов мировни предлог даје основ Израелу да, уз америчку подршку, одмах почне са анектирањем свих израелских насеља на Западној обали.
У најновијем предлогу Трампове администрације предвиђа се да Јерусалим остане неподељен, као израелска престоница. Овим планом се избеглим Палестинцима у потпуности ускраћује право да се врате својим кућама.
Поред анексирања јеврејских насеља на Западној обали, планом су предвиђене и бројне размене територија, иако је амерички председник оценио да се у плану не предвиђа расељавање ни Палестинца ни Јевреја.
Овим мировним предлогом је предвиђено да палестинска престоница буде у областима северно и источно од Јерусалима, одвојена зидом од градског језгра.