broken clouds
20°C
19.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Блокада РТС главна тема састанка: МИНИСТРИ ДАЧИЋ, ЂУРИЋ И ВУЈИЋ СА ПРЕДСТАВНИЦИМА ЗЕМАЉА КВИНТЕ

18.04.2025. 16:01 16:07
Пише:
Извор:
Дневник
муп
Фото: МУП РС

Потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић, министар спољних послова Марко Ђурић и министар правде Ненад Вујић одржали су данас састанак са представницима земаља Квинте и делегације ЕУ, како би их информисали о озбиљности ситуације у вези са противправном блокадом Радио-телевизије Србије и последицама које овај напад има по демократске институције, безбедност медијских радника и владавину права у нашој земљи.

Како је саопштило Министарство унутрашњих послова(МУП), министри су  нагласили да та противзаконита блокада представља директан напад на слободу медија, безбедност новинара и основне постулате правне државе.
 

Oни су истакли да је недопустиво да се група појединаца, под изговором политичког неслагања, свесно и систематски ставља изнад закона, крши уставна и законска права других, и онемогућава функционисање јавног сервиса који припада свим грађанима Србије.
 

Министри су посебно истакли да овакви поступци грубо крше не само домаће прописе, већ и међународне конвенције, које обавезују Србију, о заштити слободе изражавања и приступа информацијама, што представља кршење Европске конвенције о људским правима и стандарда Савета Европе, а чији је Србија члан.
 

муп
Фото: МУП РС

Током састанка, министри су недвосмислено потврдили да Влада Србије остаје чврсто опредељена да, уз поштовање демократских стандарда, заштити институције, обезбеди ред и законитост, и одбрани право сваког новинара да ради слободно и без притисака. 
 

Поручили су да очекују и јасан глас међународне заједнице у одбрани тих вредности. 
 

"Јавна окупљања су слободна, али не и онемогућавање запосленима да раде свој посао и улазе у зграду, као и спречавање емитовања програма. То су кривична дела. Србија не сме да буде талац самовоље и безакоња. Јавни сервис треба да настави да ради, а институције да функционишу – у складу са законом и у интересу грађана", рекли су министри Дачић, Ђурић и Вујић.

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар
МИНИСТАР ПОЛИЦИЈЕ ИВИЦА ДАЧИЋ САОПШТИО Србија спречава у Интерполу издавање потерница за Додиком и Стевандићем

МИНИСТАР ПОЛИЦИЈЕ ИВИЦА ДАЧИЋ САОПШТИО Србија спречава у Интерполу издавање потерница за Додиком и Стевандићем

01.04.2025. 14:21 14:25