Курди заузели кључну базу на северу Сирије од исламиста
ЛОНДОН: Курдске снаге и њихови арапски савезници заузели су ноћас кључни војни аеродром у северној Сирији и оближњи град од ривалских антивладиних фракција.
Како је навела опозициона Сиријска опсерваторија за људска права, чије је седиште у Лондону, курдске Јединице за заштиту народа (YПГ) и њима блиске арапске снаге истерале су исламисте из града Минига и преузеле оближњу војну базе, која се налази северно од Алепа, другог по величини сиријског града, јавља АФП.
До овог напредовања Курда дошло је неколико дана након жестоких борби у којима је YПГ из свог упоришта Африн напредовао и заузео низ села, док није дошао до Минига.Губитком у Минигу, исламисти су изгубили контролу и над последњом војном базом коју су држали у провинцији Алеп.
Владине снаге изгубиле су контролу над аеродромом у Минигу у августу 2013. Побуњеничке снаге у провинцији Алеп изложене су двоструком притиску - нападима курдских снага на западу, и офанзиве владиних трупа северно од града Алепа.
Абади: Курдистан је део Ирака, тако треба и да остане
БЕРЛИН: Ирачки премијер Хајдер Абади позвао је данас Курдистан да одустане од планове за одржавање референдума о независности, упозоривши да та аутономна област на северу земље неће моћи да се одржи без Ирака."Регион Курдистана се неће развијати без Ирака, а Ирак мора бити уједињен са свим деловима", поручио је Абади у Берлину, после разговора са немачком канцеларком Ангелом Меркел.
Абади је навео да је Курдистан део Ирака и да се нада да ће тако и остати, пренела је агенција АФП.Меркел је рекла да ће Немачка дати Ираку зајам од 500 милиона евра за обнову инфраструктуре.Лидер ирачких Курда Масуд Барзани изјавио је почетком месеца да је "дошло време" да Курди одрже референдум о државности, што је потез који ће вероватно изазвати тензије између ирачког Курдистана и Багдада.
"Дошло је време и сада постоје повољни услови да народ донесе одлуку о својој будућности на референдуму", рекао је Барзани.Лидер ирачких Курда је рекао да референдум не би нужно одмах водио проглашењу државе, већ би био показатељ воље и мишљења народа Курдистана о њиховој будућности.
Барзани, који је износио сличне захтеве и у прошлости, није прецизирао када би се референдум одржао.На путу курдске независности су како политицки изазови тако и велики економски проблеми због ниских цена нафте.
(Танјуг)