Кукан, Флекенштајн и Вајгл: Очекујемо владу МК за две недеље
БРИСЕЛ: Посланици Европског парламента (ЕП) Едуард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, који су у име ЕП посредовали у Споразуму из Пржина македонских странака у јулу 2015, данас су позвали председника Македоније Ђорђа Иванова да поштује вољу парламентарне већине и очекују да влада у Скопљу буде формирана за две недеље.
Они су затражили и да последице треба да сносе они који су политички и кривично одговорни за насиље у Собрању прошлог четвртка.
"Ми смо већ више од две године ангажовани, у име Европског парламента, у посредовању у дијалогу између политичких лидера са циљем подршке демократском путу из политичке кризе која траје. Стога поздрављамо чињеницу да је парламентарна демократија, одражавајући вољу већине у Собрању, водила избору новог председавајућег Талата Џаферија", стоји у заједничком саопштењу објављеном на сајту Европског парламента.
Кукан, Флекенштајн и Вајгл су "изразили подршку, наду и очекивање да ће нови председавајући одмах и у потпуности преузети дужност у интересу земље и свих македонских грађана".
"Схватамо да ће нови председавајући информисати председника Иванова да би парламент жело да он поново размотри позицију и призна да би лидеру већине требало омогућити да формира владу без даљег одлагања. Очекујемо да ће ово водити постављању новог премијера у наредне две недеље", наводе европарламентарци.
Они позивају председника Иванова да "поштује вољу парламента и престане с опструкцијом демократског пута и жеље грађана ове земље како би се дошло до оконачања кризе".
"Даља одлагања формирања нове владе имаће неизоставне последице", поручила су тројица посланика Европског парламента из Словачке, Немачке и Словеније.
Они су навели да су "већ најстроже осудили нападе на демократски изабране чланове парламента у Собрању, који су такође напад и на демократску вољу грађана ове земље".
"Званична истрага требало би да ефикасно идентификује и процесуира починиоце ових неприхватљивих криминалних напада. Политичка одговорност би такође требало да буде утврђена и одговарајуће последице би требало да уследе како би се спречиле такве недемократске активности", наводе европарламентарци.
Кукан, Флекенштајн и Вајгл су у заједничком саопштењу навели да ће "још предложити политичким властима у Европском парламенту одлагање гласања о извештају о Македонији за 2016. у светлу развоја догађаја у наредне две недеље".