overcast clouds
12°C
31.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Колико је заиста жртава корона вируса?

21.04.2020. 19:39 19:40
Пише:
Фото: pixabay.com

ЊУЈОРК: Током последњег месеца од почетка пандемије корона вируса преминуло је бар 28.000 људи више него што је наведено у званичном извештају о броју смртних случајева од ковид-19, показују подаци о смртности за 11 земаља, пише Њујорк тајмс.

Лист наводи да је у марту у тим земљама умрло много више људи него prеthodnih година. Укупан број смртних случајева укључује смрт од ковид-19, као и умрле од других болести, а вероватно и оне који нису могли да се лече јер су болнице пребукиране.

Ови бројеви поткопавају тезу да би многи људи који су умрли од вируса можда ионако умрли. На пример, у Паризу сваки дан се бележи два пута више смртних случајева него у сезони грипа, а у Њујорку је број преминулих сада четири пута већи од уобичајеног.

Наравно, подаци о смртности усред пандемије нису потпуни, пише Њујорк тајмс и наводи да разлика између званичног броја смртних случајева и укупног броја смртних случајева највероватније одражава лимитирано тестирање на корона вирус, а не намерно смањење броја.

Међутим, укупан број смртних случајева даје потпунију слику пандемије, кажу стручњаци, поготово зато што већина земаља пријављује само смртне случајеве од ковид-19 у болницама.

Који год број буде пријављен одређеног дана, то ће бити потцењивање, сматра Тим Рифе, демограф са Института за демографска истраживања Макс Планк института.

Он указује да на многим местима пандемија траје довољно дуго и да је било довољно времена да се ураде накнадне пријаве смртних случајева, што би дало тачнију слику о томе колика је заправо смртност.

Разлике су посебно велике у земљама које споро признају обим проблема. Тако је, на пример, у Истанбулу у периоду од 9. марта до 12. априла забележено око 2.100 више смртних случајева него што се очекивало, а то је отприлике дупло више од броја смртних случајева од корона вируса које је влада пријавила за целу земљу у том периоду.

Пораст броја умрлих средином марта указује на то да су многи људи били заражени у фебруару, недељама пре него што је Турска званично признала свој први случај корона вируса.

Такође, влада Индонезије у марту је саопштила да су у Џакарти 84 особе преминуле од корона вируса. Међутим, хиљаду људи више него што је то просечно сахрањено је тог месеца на гробљима у Џакарти, показују подаци градског Одељења за паркове и гробља које је пренео Ројтерс.

Превелика смртност за сваку земљу процењена је на основу упоређивања броја људи који су ове године умрли од свих узрока са просечном смртношћу у том периоду.

У многим европским земљама подаци показују да је умрло 20 до 30 одсто више људи него што је уобичајено, а то значи десетине хиљада више смртних случајева, указује Њујорк тајмс.

У неким земљама власти покушавају да разјасне колико тих смртних случајева треба приписати корона вирусу и то укључивањем смртних случајева ван болница у укупан број преминулих или ретроактивним изменама броја умрлих након обраде података.

Француској су почетком априла званичници почели да у податке укључују и смртне случајеве од короне ван болница.

Одступања од нормалних образаца смрти потврђена су у многим европским земљама, показали су подаци које је објавио Европски пројекат за праћење смртности, истраживачка група која прикупља недељне податке о смртности из 24 европске земље. Неуобичајено је да се подаци о смртности објављују тако брзо, кажу демографи, али многе земље раде на пружању свеобухватнијих и благовременијих информација због брзине ширења епидемије корона вируса.

У овој фази то је свакако делимична слика, каже је Патрик Герланд, демограф у УН. Он, наиме, сматра да ће се у наредних неколико месеци то вероватно променити и да ће слика о смртности од короне бити много јаснија.

Стручњаци су, међутим, сагласни да би без предузетих мера стопа смртности од вируса била још већа.

Пише:
Пошаљите коментар