Ко су Американци које је С. Кореја данас ослободила?
ВАШИНГТОН: Државни секретар САД Мајк Помпео напустио је Северну Кореју са тројицом америчких држављана, који су ослобођени из притвора у тој земљи уочи предстојећег сусрета лидера САД и Северне Кореје, Доналда Трампа и Ким Џонг Уна, а АП је објавио профиле тројице Американаца наводећи да су ухапшени због наводних "субверзивних активности, шпијунаже и других непријатељских акција".
У притвору је највише времена провео Ким Донг Чул, амерички држављанин, рођен у Јужној Кореји, који је ухапшен 2. октобра 2015. године.
Пре хапшења, Ким (64) је водио компанију у Специјалној економској зони Расон на североистоку Северне Кореје, наводе севернокорејски државни медији.
Он је осуђен на 10 година затвора и принудни рад у априлу 2016. године због наводне субверзије друштвеног система Северне Кореје и шпијунаже.
Пре него што му је изречена казна, бивши грађанин Вирџиније јавно се извинио за клевету против севернокорејског руковоства, прикупљање и прослеђивање поверљивих информација Јужној Кореји и придруживање прљавој кампањи против стања људских права у Северној Кореји.
У априлу 2017. године на аеродрому у Пјонгјангу ухапшен је и Тони Ким, који је познат и по свом корејском имену Ким Санг-дук, због, како је навела севернокорејска новинска агенција КЦНА, почињених "кривичних непријатељских дела у циљу преврата" у Северној Кореји.
КЦНА, међутим, није навела каква је тачно кривична дела Ким наводно почињено.
Предавао је књиговодство на Универзитету науке и технологије у Пјонгјангу, једином универзитету у Северној Кореји који се финансира из приватних средстава.
Универзитет је негирао да његово задржавање у притвору има икакве везе с његовим радом у тој установи.
Ким је prеthodno је предавао корејски језик на једном универзитету у кинеском граду Јанђи.
Последњи је, 6. маја 2017, ухапшен Ким Хак Сонг, који је радио на развоју пољопривреде на експериментаној фарми, којом је руководио Универзитет ауке и техонологије у Пјонгјангу.
Амерички министар одбране Џим Матис изјавио је да постоји разлог за оптимизам у вези с преговорима САД и Северне Корејел, те да би они могли да буду успешни, након што је Пјонгјанг ослобио тројицу Американаца из притвора.
"Мислим да постоји разлог за оптимизам да би ови преговори могли да буду плодни", рекао је Матис, поводом планираног самита између америчког председника Доналда Трампа и севернокорејског лидера Ким Џонг Уна.
Према наводима КЦНА, он је ухапшен због ангажовања у непријатељским акцијама против Северне Кореје, али није прецизирано о каквим акцијама је реч.
КЦНА, такође, не наводи да ли је његов случај повезан с случајем Тонија Кима.
Универзитет је, такође, навео да задржавање у притвору Ким Хак Сонга није повезано с његовим радом у тој установи.
АП напомиње да није познато да ли су Тони Ким и Ким Хак Сонг званично осуђени.