Кауција од пола милиона долара за полицајца из Минеаполиса
МИНЕАПОЛИС: Суд у Хенепину, држава Минесота, одредио је ухапшеном полицајцу, оптуженом за убиство Афроамериканца Џорџа Флојда (46), кауцију од пола милиона долара, пренео је портал Политико.
На снимку који обишао свет, полицајац Дерек Шовен током привођења клечи Флојду на врату док га овај панично упозорава да не може да дише и након тога умире.
Према речима тужиоца округа Хенепин у Минесоти, Шовен је оптужен за убиство трећег степена.
Због овог тешког инцидента, који се догодио у понедељак, широм САД се одржавају жестоки протести, током који је било сукоба са полицијом.
Талас протеста у САД због убиства у Минеаполису
ЊУЈОРК: Широм САД настављени су протести грађана због убиства Афроамериканца Џорџа Флојда, током недавне полицијске интервенције у Минеаполису.
Осим иницијалних демонстрација гневних грађана у Минеаполису, у држави Минесоти, где је у петак распоређена Национална гарда и уведено привремено ванредно стање са полицијским часом, хиљаде људи изашле су на улице и у Чикагу, Детроиту, Лос Анђелесу, Кентакију, Вашингтону, Атланти, Денверу, Коламбусу, Мемфису, Њујорку, известио је Ројтерс.
Бела кућа је чак накратко биле под блокадом, опкољена демонстрантима који су узвикивали "Нема мира без правде", а ситуација је била на ивици сукоба када су припадници полиције запретили сузавцем једном дечаку.
Велики број демонстраната окупио се и у Бруклину, а Ројтерс извештава да су људи хапшени и са лисицама на рукама угуравани у градске аутобусе паркиране дуж прометне Атлантик авеније, у којој је дошло до потпуног колапса саобраћаја.
Велики број људи демонстрирао је и на Менхетну, узвикујући "не можемо да дишемо" и тражећи да се полицијска бриталност заувек стави ван закона.
Бернис Кинг (57), најмлађа ћерка Мартина Лутера Кинга, убијеног активисте и борца против расизма, иконе новије афроамеричке историје, одржала је надахнут говор у Атланти пред великим бројем учесника протеста, који су блокирали саобраћај и у граду и на прилазном аутопуту.
"Обрачунајмо се са злом нашег времена на ненасилан начин", поручила је ћерка Мартина Лутера Кинга који је убијен 1968. године, такође након расистички мотивисане интервенције полиције против масовних протеста Афроамериканаца широм САД.
У неколико наврата протести у Атланти измакли су контроли и постајали насилни и хаотични, а CNN је известио да је недалеко од главног комплекса ове информативне мреже избио велики пожар у коме су горела и полицијска возила.
Прозори на згради CNN били су поразбијани, а полиција је једва успела да спречи демонстрате да уђу у ову медијску кућу.
Дерек Шовен, полицајац који се види на снимку који обишао свет како клечи осумњиченом Џорџу Флојду на врату док га овај панично упозорава да не може да дише, ухапшен је под оптужбом за убиство приведеног, ненаоружаног Афроамериканца.
Након јучерашњег хапшења екипе CNN у Минеаполису гувернер савезне државе Минесоте Тим Волц рекао да се "дубоко извињава" због тога што се догодило.
Он је хапшење новинара описао као неприхватљиво и навео да је екипа CNN-a имала право да буде на месту догађаја.
Синоћ су се демонстранти окупили око запаљене полицијске станице у Минеаполису, а млади Афроамериканац Пол Шерман (25) указао је пред окупљеним суграђанима да су свима потребне промене.
"Потребан нам је и мир. Наши родитељи не могу више да поднесу непрекидна убијања своје деце", поручио је Шерман.
У међувремену, амерички председник Доналд Трамп јуче је на свом твитер налогу назвао демонстранте у Минеаполису "разбојницима" наводећи да "када почне пљачка, почиње и пуцњава".
Твитер је ову Трампову објаву окарактерисао као "подстицање на насиље".