И даље нема ПРИСИЛНЕ МОБИЛИЗАЦИЈЕ ЖЕНА али од 1. октобра УКРАЈИНКЕ СЕ РЕГИСТРУЈУ ЗА ОДСЛУЖЕЊЕ ВОЈНОГ РОКА
КИЈЕВ: Од 1. октобра жене које су стекле медицинску или фармацеутску специјалност мораће да се региструју у Територијалним центрима за запошљавање и социјалну подршку (ТЦ Ц и СП), а према новом редоследу војне евиденције, жене других струка везаним за војску могу да се пријаве на сопствени захтев.
Војна регистрација за жене у Украјини је тренутно добровољна, преноси агенција ТСН. Адвокат Марина Бекало објаснила је да жене од 18 до 60 година које су стекле медицинску или фармацеутску специјалност имају обавезу војне регистрације, напомињући да регистрација није исто што и регрутација.
Све остале радно способне жене од 18 до 60 година, које имају звање у вези са војно-рачуноводственом струком, подлежу војној регистрацији на сопствени захтев. Списак таквих професија је одобрен Наредбом Министарства одбране Украјине од 11.октобра 2021, а ту спадају адвокати, психолози, ветеринари, рачуновође, програмери, менаџери, запослене у банкарском систему, секретарице, фотографи, итд.
„Ако отворите наведени списак, жене из већине професија подлежу војној регистрацији, али по сопственој вољи“, напоменула је Бекало за ТСН. Када жена дође у ТЦ Ц да се пријави на одслужење војног рока, отвара се поступак, а затим лекарска комисија доноси закључак о способности/неспособности за војну службу. Лекарски преглед за регрутоване жене исти је као и за мушкарце: морају их прегледати хирург, терапеут, неуролог, психијатар, офталмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматолог. Једина разлика је у томе што жене морају да прођу и преглед код гинеколога, напомиње адвокат. Жене које се налазе на војној евиденцији могу бити позване на служење војног рока или укључене у обављање послова обезбеђивања одбране државе у рату и оне обављају војну дужност равноправно са мушкарцима. Односно, додаје Бекало, закон не прави разлику између жена и мушкараца регрутованих у војску.
Законом је утврђено да су изузетак труднице и жене на породиљском одсуству. „Жене војници које су већ позване у току мобилизације имају право на отпуштање службе због трудноће (без обзира на ток и трајање) и породиљског одсуства до навршене треће године живота детета или у случају да је детету потребна кућна нега у трајању наведеном у лекарском мишљењу, али не дуже од шесте године живота“, објаснила је адвокат за ТСН. Према њеним речима, послодавци који су ангажовали жене које су стекле образовање медицинске или фармацеутске струке, а нису у војном регистру, морају да обавесте надлежни ТЦ Ц и ЈВ о ангажовању жене.
Како је навела, тренутно нема ограничења права преласка границе за жене која важе за војнике од 18 до 60 година. „Не постоји техничка могућност да војна лица граничне службе на граничном прелазу провере податке о боравку жена које прелазе границу у војној евиденцији због недоступности таквих података. Такође нема основа да се од жена на прелазу захтевају дипломе о образовању које су стекле“, објаснила је Бекало. Заменица министра одбране Хана Малар раније је саопштила да нема потребе за принудном мобилизацијом жена у Оружаним снагама, као и да се не планира ограничавање путовања жена у иностранство.
Према њеним речима, од почетка рата пуних размера у Украјини ниједна жена није била присилно мобилисана. Како подсећа украјинска агенција, током протекле недеље измењен је низ наредби о мобилизацији за време ванредног стања. Министарство одбране Украјине одобрило је нови рспоред болести, према којем се процењује подобност за војну службу и прецизирају одредбе о „ограниченој подобности“.