ХР: Помоћ стиже из свих делова региона, Петриња и Глина без струје
Тренутна ситуација у Петрињи је таква да су постојеће инсталације у граду девастиране снажним земљотресом и да у једном делу има струје и воде а у другом нема, казао је градоначелник Петриње Даринко Думбовић.
ПЕТРИЊА: Централна државна канцеларија за обнову и стамбено збрињавање ставиће на располагање 230 стамбених јединица за привремени смештај породица из сисачко-мославичке жупаније, чије су куће оштећене или уништене у јучерашњем земљотресу.
Стамбене јединице биће обезбеђене из расположивог стамбеног фонда којим управља Канцеларија, преноси портал Дневно.хр.
Како се наводи, од тих 230 стамбених јединица, 44 су опремљене намештајем и кућним апаратима.
Хрватска електропривреда је данас саопштила да струју још увек нема око 1.300 корисника са подручја Петриње и околине, а око 200 њих на подручјима Глине и Сиска, да су још увек изван погона три далековода и припадајућих 79 трафостаница на подручју Петриње, где има и уништених трафостаница и нисконапонске мреже.
На подручју Петриње и Глине уништено је више од 20 трансформаторских станица, а на подручју Сиска и околине без напајања је остала још једна трафостаница, која опскрбљује око 200 корисника.
Нема нових жртава
ЗАГРЕБ: Пред становницима земљотресом погођеног подручја Хрватске, Петриње, Сиска, Глине и околног подручја, је још једна ноћ пуна неизвесности, с обзиром на то да тло непрестано подрхтава, да нема струје, а вода, тамо где је има, неупотребљива је за пиће.
Хрватска влада је отворила рачун за обнову и за три жупаније у првој транши буџетских средстава издвојила 16 милиона евра.
Помоћ стиже или је најављена из целе Хрватске, Европске уније и земаља региона.
Угроженима је у овом тренутку потребан смештај, јер у своје домове не смеју, а не желе да их напусте.
Једина добра вест са тог подручја је да нема информација о новим жртвама.
Разорено подручје и данас су обишли представници државног врха, политичари, као и европски повереник за кризне ситуације, који је поручио да "Хрватска није сама".
Током протекле ноћи 1.000 људи је трагало по рушевинама, а потрага за евентуално затрпанима је настављена и данас.
На терену се налази 150 војника, док је 350 на стенд бају.
Градови широм Хрватске отказују новогодишње програме и шаљу помоћ страдалима у потресу, помоћ стиже из Словеније, Србија помаже новчано, а помоћ у новцу је најавила и УРА Дритана Абазовића.
Многи хотелијери и приватни изнајмљивачи нуде смештај страдалима у разорном потресу, али највећи број становника не жели да напушта своје домове, па су прошлу ноћ, а највероватније и ову провести на улици и у аутомобилима.
Портпаролка Црвеног крста Катарина Зорић рекла је раније данас да помоћ у храни, хигијени, пеленама и осталим потрепштинама стално пристиже, има је довољно и засад ништа не недостаје.
Истовремено, градске власти Петриње, Глине и Сиска апелују на владу да немају довољно механизације и да су им потрбни статичари.
Медији из угрожених подручја извештавају да mnnogi камиони и багери стоје јер их нико не распоређује на посао, а неки су се, пише загребачки Јутарњ лист вратили кућама.
Из сисачке болнице, тешко оштећене у потресу, пацијенти су пресељени у Загреб.
Са земљом је сравњено пет школа, а нови потреси, од којих су јутрошњи били око и преко четири степена, праве нова оштећења на већ оштећеним објектима.
С доласком ноћи улице Петриње, Сиска и Глине делују сабласно - доминирају рушевине и готово па заглушујућа тишина.
Pollicija води рачуна о јавном реду и миру, а до сада није забележена ниједна крађа на терену.
Томашевић: Глини фали вода, струје и даље нема
ГЛИНА: Глини фали вода, а у граду и даље нема струје па нема много смисла слати грејалице на струју, каже посланик у хрватском Сабору и лидер политичке платформе "Можемо" Томислав Томашевић, који помаже у том граду као волонтер Цивилне заштите после разорног земљотреса.
У донацијама које се шаљу Глини, како наводи, има превише одеће и довољно ћебади.
"Мислим да оно што фали је вода, чини ми се да је одеће превише, грејалице за струју немају баш пуно смисла јер нема струје, евентуално плинске гријалице, ћебади чини ми се да има довољно. Али немамо још праве информације с терена да знамо колико је тачно објеката и људи који проводе ноћ поред својих кућа због животиња", рекао је Томашевић за Н1.
Припадници Цивилне заштите, како је објаснио, направили су систем тако да је прво складиште организовано као неки супермаркет.
"Све је разврстано и распоређено у кесе", каже Томашевић и додаје да људи приватним комбијима дистрибуирају то по селима.
Како додаје, тренутно волонтира око 400 људи, а још много добровољаца је ради на грађевинским пројектима у граду.
Када је реч о координацији у напорима за помоћ и спасавање, Томашевић каже да увек може боље, али оцењује да ствари функционишу имајући у виду да се све ради у ходу.
У Петрињи пола града нема струје, воде
ПЕТРИЊА: Тренутна ситуација у Петрињи је таква да су постојеће инсталације у граду девастиране снажним земљотресом и да у једном делу има струје и воде а у другом нема.
"У једном делу имамо струју, а у другом немамо струју. У једном делу имамо воду, а у другом немамо. Желимо комуналну инфраструктуру ставити у функцију што пре. Очекујем вечерас или сутра да се оспособи. Мислим да улазимо у проблем јер ћемо морати пуно више сервисирати људе водом и осталим стварима”, казао је градоначелник Петриње Даринко Думбовић за Н1.
Он је рекао надлежни настоје да зачепе све рупем али да се стално јављају нови огромни проблеми.
Такође је нагласио да недостаје 50 шатора за смештај грађана чије су куће уништене.
“Људи желе бити крај своје куће и не желе се одвајати од своје куће. Морамо им осигурати загрејани простор и топлу храну. Сад смо у тој некој другој фази. Прва нам је фаза била да извучемо све испод рушевина, друга фаза је да чистимо град, да искомуницирамо грађевинске пројекте. С треће стране је социјални део", рекао је Думбовић.
Скоро 100 људи је смештено у болници у Поповачи, око 300 или 400 је у касарни људи је смјештено у војарни.
"Међутим, свако јутро нас дочека потрес, свако јутро те уздрма нешто. Шта је сутра? Је ли то живот или није живот?”, рекао је Думбовић и још једном захвалио свима који помажу.
"Ово је борба за опстанак", закључио је он.