Гутереш: Свет на ивици климатског понора
БАРСЕЛОНА: Генерални секретар УН Антонио Гутереш позвао је богате земље да испуне обећања о финансирању климатских циљева земаља у развоју на састанку Г7 у јуну, упозоривши на данашњем самиту о клими, чији је домаћин амерички председник Џо Бајден, да је свет „на ивици понора“.
У обраћању на виртуелном самиту на Дан планете Земље, Гутереш је рекао да су "опасни гасови са ефекторм стаклене баште на нивоима који нису виђени скоро три милиона година", преноси Фондација Томсон Ројтерс.
Приметио је да је глобално загревање већ достигло 1,2 степена Целзијуса и да "јури ка прагу катастрофе".
Климатско загревање, о којем су државе 2015. године постигле договор да покушају да га задрже на максимално 1,5 степени Ц, већ узрокује "све раст нивоа мора, паклене температуре, разорне тропске циклоне и епске пожаре", додао је Гутереш.
„Потребна нам је зелена планета, јер је у свету на снази црвени аларм. Морамо да обезбедимо да наредни корак буде у добром смеру. Лидери у свим деловима света морају да предузму мере“, истакао је ом
Уочи данашњег самита, Бајденова администрација се обавезала да ће до 2030. смањити емисију стаклених гасова за 50 до 52 посто у односу на ниво из 2005. године, изразивши наду да ће подстаћи друге државе са великим емисијама да повећају циљеве везане за сузбијање климатских промена.
Јапан је такође повећао сциљану стопу смањења емисије угљеника на 46 посто до 2030. године са нивоа из 2013. године, а премијер Јошихиде Суга је најавио да ће наложити министрима да убрзају планове и да ће влада "наставити да стреми као још већој стопи смањења од 50 одсто".
Низак ниво финансирања климатских програма сиромашнијих држава већ дуго представља препреку у климатским преговорима Уједињених нација, успоравајући транзицију ка зеленијим економијама.
Гутереш је поручио данас да су потребни конкретни предлози уочи Конференције УН о климатским променама (ЦОП26) који ће олакшати приступ финансијама и технолошку подршку најугроженијим земљама.
„Развијене државе морају на самиту Г7 у јуну да изађу са средствима за финансирање климатских програма, укључујући и давно обећани 100 милијарди долара за климатске акције у земљама у развоју“, додао је он и закључио да је то "од пресудне важности за поверење и колективно деловање“ како би се до 2050. приближили нултој емисији гасова.