Европски суд пресудио у корист Гугла
БРИСЕЛ: Гугл је однео победу у главном случају који је против њега водио Брисел, пошто је пресуђено да та америчка компанија не мора да на своје претраживаче широм света прошири европске прописе о "праву на заборављање".
Европски суд правде пресудио је да "према закону ЕУ не постоји обавеза претраживача" да ван чланица ЕУ примењује одлуку суда из 2014. према којој људи имају право да контролишу шта ће се појавити када неко укуца њихово име на интернету.
Међутим, наводи се да оператер претраживача мора да предузме мере како би одвратио кориснике интернета да иду ван ЕУ како би пронашли информације, преноси АП.
Како се наводи, случај је нагласио потребу за балансирањем између заштите приватних података и права јавности да зна, а поставља се и питање о томе како применити различите надлежности када интернет не познаје границе.
Случај се заснивао на пресуди суда из 2014. године да људи имају право да контролишу оно што се појављује када се њихово име претражи на мрежи, због чега је Гугл присиљен да избрише везе до застарелих или срамотних личних података који су се појавили у претрагама унутар ЕУ.
Годину дана касније, Француска је тражила од компаније да уклони резултате на свим својим претраживачима на захтев, а не само на европским веб локацијама попут www.google.fr.
Суд је саопштио да таква примена на територијама ван ЕУ није легална.
Они који су се залагали за проширење прописа тврде да је на Интернету лако прећи са националних верзија веб странице на оне ван ЕУ како би нашли уклоњене информације.