Епидемија у Италији још није достигла врхунац
ТРСТ: Ни месец дана социјалног дистанцирања са катанцима на свим продавницама, баровима, ресторанима, затвореним фабрикама, јавним установама, билбиотекама, музејима, трговинама... епидемија коронавирусас у Италији јос није достигла свој врхунац.
Број оболелих је премашио стотину хиљада, а 812 преминулих је најновији биланс само једног дана, расте број оздрављених, а влада је најавила продузење мера ограницења јос за двије седмице, али све је висе оних који зеле да знају када се мозе оцекивати крај карантина. Тачно у подне данас је минутом ћутања у свим опстинама одата је поста за све жртве коронавируса у Италији.
Нацелници опстина стали су испред својих опстина, са италијанском заставом на пола копља, у знак жалости, и у тишини изразили солидарност са породицама које су изгубиле своје најмилије, у знак подрске заједницама које плаћају највишу цену епидемије као и у цаст здравствених радника који су у првим редовима борбе против коронавируса. Италијанска Радио и телевизија уцествовала је тим поводом емитовала РеКуием Giusеppе Вердиа.
Еинауди Институт за економију и Финансије (Еиеф) објавио је студију са прогнозом када се мозе оцекивати крај мера предузетих за сузбијање епидемије коронавирусом, а на основу истраживању, коији се заснива на подацима које сакупља Цивилна Застита, “нулти ниво заразе”, то јест датум када се мозе оцекивати да висе не буде заразених би могао бити 5, 9 или 16 Маја.
Прогноза се односи генерално на цијелу Италију, али потписници студије упозоравају да це крај карантина за разлиците италијанске покрајине бити разлицитог датума, а зависице од тога када се су се појавили први заразени од корона вируса.
Кинеска делегација од тринаест стручњака посјетила је неке болнице у сјеверној Италији. Сеф делегације Професор Киу ЏунКинг оценио је да су болнице често старе и слабо опремљене. Сугерисао је да се заразени утврђују пре него сто буду хоспитализовани, а да у болнице, према његовим рецима, треба смештити не само оне са изразитим знацима оболења, вец и асимптоматицке особе.
По његовом мисљењу неопходно је спречити експлозију "невидљивих пацијената" оних који су код куће или који су асимптоматски. Болесни морају бити пресретнути, то јест рано откривени, сматра кинески епидемиолог.
“Да би се зауставила епидемија неопходна је колективна блокада свих активности, залихе хране достављати по дијеловима града или у блокове зграда, као што је то учињено у Кини. Неопходна је строга контрола ширења заразе, јер у противном слуцајеви обољелих никада се неће престати”, рекао је Професор Киу ЏунКинг .
По његовом мисљењу ниво заштитеу Италији је сигурно нижи од кинеског. Медицинско особље није довољно заштићено, а обицне маске нису довољна застита.
“Болест попут ове захтева теска заститна одијела, која сам по себи чине посао лекара физички још напорнијим. Такође потребно је и више особља, бар за трецину од садасњег броја, лекарима који раде осомоцасовне смене треба обезбиједити замену. Не можете оцекивати од лекара да раде осам сати, морате то спустити на 4 највисе 6 сати. Ово је ванредна ситуација, и ниједна болница, чак ни најмодернија, не може одолети огромном приливу пацијената, као што се то догађа у Италији", саветује кинески епидемиолог.
Ста се може научити из грешака у борби против коронавируса у Италији?
О томе је Харвард Бизнис Ривју, часопис славног америчког универзитета, објавио је анализу.
Према америчким научницима, неки аспекти кризе - почевши од времена - без сумње се могу приписати једноставно лошој срећи.
У раној фази еидемије у Италији претња коронавирусом није схваћена озбиљно. Наводе пример неких италијанских политичара који су крајем фебруара, када се епидемија вец увелико сирила, организовали контра-акцију.
Састали су се на аперитиву под називом “Милано се неце зауставити”, изљубили се, руковали и наздравили, а само десет дана касније неки од њих су били позитивни на корона вирус.
Студија завршава с две сјајне лекције које би требало научити из талијанског случаја: Пре свега, нема времена за губљење, с обзиром на експоненцијално сирење вируса и мере би требало провести што пре и то на систематски начин, а не буду постепено.
Друга лекција је да ће за ефикасан приступ Covid-19 бити потребна ратна мобилизација - како у погледу величине људских и економских ресурса који ће се морати укљуцити, тако и због екстремне координације која ће бити потребна у различитим дијеловима здравства, и јавног и приватног.