Епидемија у Британији још није достигла врхунац
ЛОНДОН: Епидемија корона вируса још није на врхунцу у Великој Британији и стога ванредне мере не могу бити ублажене, саопштио је данас британски министар здравља Мет Хенкок, преноси Ројтерс.
Са јучерашњих 980 смртних случајева, Велика Британија је премашила рекордну дневну смртност у Италији и стигла до скоро 9.000 преминулих од Ковида-19.
Премијер Борис Џонсон се у болници полако опоравља од болести после три дана проведена у јединици интензивне неге, а из његовог кабинета поручују да премијер може да устане из кревета, али да је опоравак на самом почетку.
У намери да се спречи ширење корона вируса, у Великој Британији су уведене ванредне мере, па је власт сада под притиском да прецизира до када ће оне трајати.
Из владе одговарају да је неопходно да се сачека пад интензитета епидемије да би се ублажиле ванредне мере.
Према прогнозама експерата, у наредних неколико дана се може очекивати пораст броја смртних случајева, али се и указује да би у коначном билансу мање од 20.000 преминулих значило да су ванредне мере дале резултат.
Премијер Џонсон је у старту реаговао блаже него други европски лидери, али је променио приступ када се суочио са прогнозом о могућих 250.000 смртних случајева у Великој Британији.
Осим иницијалних критика да није била спремна да адекватно реагује на пандемију, британска влада је сада на удару медицинске струке јер није обезбедила довољне количине заштитне опреме, пре свега маски и рукавица.
"Јасно је да морамо да уложимо додатне напоре да свако добије заштитну опрему која му је потребна", одговорио је министар здравства Велике Британије Мет Хенкок.