Докази о Јануковичевом финасирању Трампове кампање
данас податке из до сада тајних рачуноводствених документата из којих се виде уплате из проруске политичке партије намењене финасирању кампање Доналда Трампа.
АП је почетком недеље објавио да је шеф кампање републиканског кандидата Пол Манафорт помогао проруској партији у Украјини бившег председника Виктора Јануковича да тајно пребаци најмање 2,2 милиона долара на две угледне лобистичке фирме у Вашингтону.
Документи који су од данас јавни показују да је Манафорт наведен као прималац средстава у укупном износу од 12,7 милиона долара кроз 22 трансакције.
Национални биро за борбу против корупције Украјине је, медутим, саопштио да то не може да докаже да је Манафорт заправо добио новац зато што су други људи, укључујући истакнутог посланика, потписали за њега наведене ставке.
Овај пројекат је, како се раније сумњало, организован тако да прикрије настојања партије једне стране земље да утиче на америчку политику.
Ово откриће агенцији АП пренели су људи директно упознати са тим настојањима.
Све ово догађа се у тренуцима док се Трамп суочава са критикама због хваљења руског председника Владимира Путина, а истовремено баца ново светло на пословну праксу Пола Манафорта.
Према федералном закону, амерички лобисти морају да известе Министарство правде ако заступају стране лидере или њихове политичке партије.
Кршење тог закона сматра се кривичним делом за које је прописана петогодишња затворска казна и новчана казна до 250.000 долара.
АП наводи да тим демократске кандидаткиње на председничким изборима у САД Хилари Клинтон испитује Манафортове везе са прокремаљском политичком странком у Украјини и види то као још један доказ Трампових блиских односа са Русијом.
"Њујорк тајмс" је у недељу пренео да је Полу Манафорту, који води Трампову предизборну кампању, проруска партија чији је оснивач бивши украјински председник Виктор Јанукович тајно уплатила 12,7 милона долара.
Истражитељи сада испитују да ли је тај новац део илегалних, непријављених средстава из којих се можда плаћају и изборни званичници, наводи се у тексту њујоршког листа.
Манафорт је негирао било какав преступ истичући да се његово петогодишње ангажовање у својству политичког консултанта у Украјини завршило после избора у тој земљи 2014.
(Танјуг)