Додик: Са папом о Јасеновцу и злочинима усташа над Србима
БЕОГРАД: Предедавајући Председништва БиХ из Републике Српске, Милорад Додик, састаће се сутра у Ватикану са папом Фрањом са којим ће, како каже, између осталог, разговарати и о ономе што су усташе учиниле Србима, а обавестиће га о одлуци, коју је донео са председником Србије Александром Вучићем, о изградњи спмен-парка Јасеновац, с циљем да се прикаже страдање и пошаље порука мира.
У интервјуу за Спутњик, Додик прецизира да је реч о међудржавној посети.
Објаснио је да БиХ има уговорни однос са Ватиканом и са Српском православном црквом, а да га нема са Исламском заједницом, која тражи много више него што имају католичка и православна црква.
"Захтеви Исламске заједнице су слични ономе што је Алија Изетбеговић написао у ''Исламској декларацији''. Председништво неће одлучити у њихову корист и она може да добије исти уговор какав је добила Католичка црква и СПЦ. То ће вероватно бити део разговора који ћу обавити са папом, али треба приметити да сам ја позван да се сретнем са папом и његовим државним секретаром. Ово је, по карактеру, међудржавна посета, коју остварујем са позиције председавајућег Председништва БиХ, а на дневном реду биће и питања за дешавања у свету", рекао је Додик.
Покушаће, казао је, да папи Фрањи објасни како Срби гледају на оно што су српском народу учиниле усташе и потребу да се то разуме у свету.
"Желим да га упознам да смо господин Вучић и ја одлучили да изградимо спомен-парк на месту где је био Јасеновац, да се прикаже страдање и да се пошаље порука мира", рекао је Додик.
Додик се јуче у Београду састао са патријархом српским Иринејом.
БиХ има развијену сарадњу са Ватиканом, прошле године су сва три члана Председништва била у посети папи, потом је у Ватикану био и министар иностраних послова Игор Црнадак, а папа је јуна 2015. боравио у Сарајеву.
За покушај Албанаца да у америчком Конгресу прогурају резолуцију о Косову и Метохији, предедавајући Председништва БиХ из Републике Српске, Милорад Додик, каже да је то ншто слично ономе што је Британија урадила у УН, предлажући декларацију о Сребреници, којом би српски народ био означен као геноцидни.
У интевјуу за Спутњик, Додик истиче да има поверење у политику америчког председника Доналда Трампа и мисли да он разуме ситуацију овде, без обзира на то што за три године свог мандата, како каже, није успео да победи оно што се зове дубока држава.
"Али његове поруке из кампање и с почетка власти говоре о томе да промовише политику јачања Америке, која подразумева немешање у унутрашње ствари других држава. Бивша америчка политика не само да се мешала, него је управљала макропроцесима у БиХ. У том погледу познато је да је та бивша америчка политика подржавала албанску политику на Балкану и да је та бивша америчка политика промовисала причу о Косову као преседану, а да РС, која је у готово идентичном окружењу, условима и процесима, каже - има да ћутите и будете тамо", навео је Додик.
Мног је држава, истиче, које отказују признање Косова, јер је оно било шпекулативно - многима је било лакше да признају Косово него да имају проблем са Американцима.
Прецизира да оно што су Албанци научили јесте да ако имате новац у Америци, можете да обезбедите подршку за своје политичке идеје.
"Али има и један друга димензија - пре смо се сви тресли од америчких декларација и изјава. Данас то више није толико важно. Увек је важно шта каже Америка, али не толико колико је било важно пре. Данас свет није исти, данас то није свет моћне Америке, данас је свет структуриран на различите начине. Када узмете ситуацију пре десет година, где су Американци били центар војне, политичке и финансијске моћи… Данас то више није тако. Јесте, Америка остаје најмоћнија војна сила, али више није најмоћнија политичка и финансијска сила", навео је председавајући Председништва БиХ.
Та прича, Албанци и Американци рецидив је прошлости, истиче Додик и додаје да су Американци могли да наметну причу о Косову као чланици УН, они би то урадили.
"Међутим, нису успели да то ураде. То говори о томе колика је њихова политичка моћ", навео је Додик.