Борељ: Због злочина у Украјини хитно донети нове санкције
БРИСЕЛ: Европска унија је осудила злочине које су починиле руске оружане снаге у многим окупираним украјинским градовима, укључујући и ”масакр у Бучи", наводећи да је потребно хитно донети нове санкције према Русији.
”Слике великог броја смртних случајева и жртава цивила, као и уништења цивилне инфраструктуре показују право лице бруталног агресорског рата који Русија води против Украјине и њеног народа. Масакри у граду Бучи и другим украјинским градовима биће уписани у списак злочина почињених на тлу Европе”; наводи шеф дипломатије ЕУ Жосеп Борељ.
Борељ у саопштењу наводи да су руске власти одговорне за почињене злочине који поделжу ”одговорности у оквиру Међународног права о окупацији” и додаје да ће одговарати починиоци ратних злочина и других тешких прекршаја, као и одговорни државни службеници и војни руководиоци.
”Солидарни смо са Украјином и украјинским народом у овим мрачним сатима за цео свет. ЕУ ће наставити да чврсто подржава Украјину и хитно ће унапредити рад на даљим санкцијама Русији. Председник Путин мора одмах и безусловно да заустави овај рат”, поручио је Борељ.
Додаје да ЕУ подржава све мере у цилу утврђивања одговорности за кршење људских права и међународног хуманитарног права у Украјини од стране руских оружаних снага, укључујући и рад тужиоца Међународног кривичног суда о ратним злочинима и злочинима против човечности, Истразне комисије Канцеларије УН за људска права као и истраге украјинских органа и цивилног друштва који раде на прикупљање доказа о ратним злочинима.