overcast clouds
10°C
02.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Бербок позвала на оснивање међународног трибунала за Украјину

16.01.2023. 20:52 20:53
Пише:
Фото: Јутјуб/Аналена Бербок

ХАГ: Немачка министарка иностраних послова Аналена Бербок позвала је данас у Хагу на оснивање специјалног међународног трибунала за кривично гоњење руских лидера одговорних за инвазију на Украјину.

 Потребан је трибунал који може да води истраге против руског руководства и  судске поступке против њих, рекла је Бербок у уводном говору на Академији међународног права у Хагу, где се налази седиште Међународног кривичног суда (МКС).

Бербок је подсетила да је разумљиво то што је украјинска влада забринута због тога што руски лидери не могу бити процесуирани због напада на Украјину пред МКС, с обзиром да Русија није чланица тог суда и што би, као једна од пет светских сила које имају право вета у Савету безбедности, вероватно блокирала сваки предлог за упућивање тужби том суду, пренео је Ројтерс.

 „Разговарали смо о сарадњи са Украјином и нашим партнерима на идеји о оснивању посебног трибунала за злочине у тој земљи“, рекла је Бербок, наводећи да би трибунал своју надлежност могао да добије из украјинског кривичног права.

  Бербок је рекла да би трибунал требало да буде на територији ван Украјине и да ради уз финансијску подршку партнера и са међународним тужиоцима и судијама.

 Главни тужилац МКС Карим Кан је, међутим, упозорио на потенцијал за правну фрагментацију и рекао да је његов суд, у ствари, најбоље постављен за суђења која укључују злочине агресије.

Украјина, ЕУ и Холандија јавно су подржале идеју о оснивању посебног трибунала.

Русија је негирала оптужбе за ратне злочине, укључујући гађање украјинских цивила.

Бербок је, касније током дана на конференцији за новинаре у Хагу рекла поводом украјинских извештаја о депортацији и усвајању украјинске деце у Русији, да Москва мора да објасни где се та деца налазе.

Пише:
Пошаљите коментар