Бајденов план: Осмогодишњи пут до држављанства за имигранте
ВАШИНГТОН: Будући председник САД Џо Бајден планира да првог дана свог мандата предложи свеобухватни предлог о имиграцији, за који се нада да ће омогућити осмогодишњи пут до држављанства за око 11 милиона људи који у Америци живе без легалног статуса.
То би био велики заокрет у односу на веома оштру имиграциону политику одлазећег председника Доналда Трампа, преноси Глас Америке.
Предлагањем новог имиграционог плана, Бајден би био на путу да испуни једно од главних предизборних обећања дато хиспанским бирачима и другим имигрантским заједницама после четири године рестриктивних имиграционих мера и масовних депортација за време Трампове администрације.
Законски предлог предвиђа један од најбржих путева до држављанства за имигранте без легалног статуса, у поређењу с било којом prеthodnih година. Међутим, не обухвата и јачање пограничне безбедности за што се залажу многи републиканци, због чега се његово усвајање у подељеном Конгресу доводи у питање, наводи ВОА.
Предлог закона, на више стотина страна, требало би да буде представљен након што Бајден сутра преузме положај председника, преноси агенција Асошиејтед прес позивајући се на неименован изор упознат са планом.
Бајден је за време предизборне кампање истицао да су Трампове имиграционе мере "неумољив напад" на америчке принципе и најавио да ће "поправити причињену штету" и истовремено одржавати пограничну безбедност.
Према предлогу, они који од 1. јануара 2021. године илегално живе у САД имали би петогодишњи пут до привременог легалног статуса или зелене карте, уколико прођу безбедносне провере, плаћају порез и испуњавају друге основне услове. Након што добију дозволу за стални боравак, могли би да добију држављанство за три године, ако то желе.
За поједине имигранте, тај процес би био бржи. Млади људи који су у Америку илегално доведени као деца, такозвани "сањари", затим пољопривредни радници и људи који имају привремени заштићени статус могли би брже да се квалификују за зелене карте, ако раде, школују се или испуњавају остале услове.
Планирани законски предлог није толико свеобухватан као последња велика имиграциона реформа предложена за време Обамине администрације, у којој је Бајден био потпредседник САД.
Не обухвата део о снажнијој пограничној безбедности, већ позива на утврђивање стратегија за то питање. Такође не предвиђа покретање нових програма за раднике из иностранства или друге програме за издавање виза.
Међутим, указује на неке од кључних узрока миграције из Централне Америке у САД и обезбеђује новац за усавршавање радне снаге и учење енглеског језика.
Очекује се да Бајден одмах донесе уредбе којима би биле поништене друге Трампове имиграционе мере, међу којима је и забрана доласка путника из неколико већински муслиманских земаља.
Током предизборне кампање за председничку кандидатуру Демократске странке, Бајден је често наглашавао да ће имиграција бити један од приоритета током првих дана његове администрације.
Бајденови савезници и поједини републиканци оценили су да би нова администрација могла да пронађе заједнички језик са лидером републиканаца у Сенату Мичом Меконелом и довољно других републиканских сенатора у погледу имиграционих питања, да би се избегао застој који је деценијама оптерећивао администрације из обе странке.