Клубови рукометне Аркус лиге против проширења
На маратонској, тешкој и мучној седници Скупштине рукометне Аркус лиге, одлучено је да су клубови званично против проширења нашег елитног националног шампионата са 14 на 16 клубова.
Такође, представници елитних клубова су упутили одлуку највишег тела елитних лигаша Управном одбору RSS, од кога се тражи преиспитивање одлуке о проширењу лиге, уз образложен став свих клубова.
Састанку су присуствовали представници 13 од 14 клубова, док се Нови Пазар изјаснио мејлом. Скупштина је окончана гласањем, када се девет клубова изјаснило да је против проширења Суперлиге и одлуке RSS, док су три клуба била уздржана (Црвена звезда, Пролетер и Железничар), а два за проширену лигу (Партизан и Рудар).
Подсетимо, RSS је раније усвојио предлог о проширењу, али се том приликом није консултовао с клубовима. Због тога су на седници, која је трајала скоро пет сати, поједини руководиоци размењивали тешке речи с председником RSS Божидаром Ђурковићем. Још једном се потврдило да српски рукомет последњих година не може без буре, свађа и подела.
Председник Управног одбора Аркус лиге, Милан Ђукић у петом сату седнице изашао је из сале, уз претњу да ће поднети оставку уколико се не одржи гласање.
- Изашао сам како би са мном седницу напустили представници РШ и новинари. Желео сам да остану само представници клубова, како бисмо се изјаснили. Клубови су коначно изнели став, упркос томе што је претходна два дана било лобирања, али и притисака и претњи клубовима с места којим то не приличи. Имали смо прилику да чујемо мишљење и оних који немају никакве везе са RSS. Клубови су, и поред свега тога, задржали став. Ово није било изјашњавање о изборима у RSS, већ о клубовима и њиховом статусу, као и томе како ће се RSS убудуће односити према њима - рекао је председник УО Аркус лиге Милан Ђукић.
Милан Ђукић каже да није решење да се уђе с независном лигом, али то може да се догоди.
- То би био скандал над скандалима, а ништа мање скандал није ни да лига започне такмичење са 16 клубова. Било би добро да УО RSS још једном размисли о томе шта ради пред изборе. RSS се на седници први пут сударио с истином коју није желео да чује, види и сазна, пет сати је слушао све проблеме српског рукомета, о којима је читао у коментарима на разним сајтовима. Очигледно ти проблеми не допиру до председника RSS - сматра први човек РК Војводина.
Скупштина је позвала УО RSS да још једном преиспита своју одлуку, што је председник Божидар Ђурковић обећао да ће и урадити.
- Поставља се питање да ли ће лигом да управља УО RSS или клубови. Ако ће то да ради УО, онда на челу те организације треба да седи Ђурковић или Иван Миливојевић из Централне Србије. Онда изабрани органи клубова не треба да постоје и лига треба да се врати у оквире Савеза. Ако мисле да треба да буде неутрална, онда ово што смо усвојили мора да буде добар сигнал. У случају да за РШ то није довољно, онда треба да добије то да Аркус лига у септембру стартује с 12 клубова (два ће бити избачена који се сами намећу).
Клубови стоје при ставу да, под одређеним условима, лига ипак може и да се прошири.
- Већина клубова јесте за лигу од две групе по осам клубова, која би била у правним оквирима. Проширење лиге и нови систем такмичења, према Закону о спорту, не могу да се примењују у години у којој се донесу. Јесмо за то, чак, да се игра два пута по осам, али да се таква одлука донесе на време и усвоји. Да свима буде јасно од када ће се тако играти и на који начин. Наравно, клубови би требало да буду ти који ће у систему доносити одлуке. А ово што се дешавало у претходних седам дана, представља тоталитаризам у RSS, у коме се каже “радићете овако, или ћемо вам укинути лигу”. Клубови су сада рекли свој одговор на то. Ако неко мисли да Суперлига може да се игра без девет клубова, онда се грдно вара.
Одлука о даљој судбини сада је у рукама УО RSS.
- Ако УО RSS буде инсистирао на томе да мора да се спроведе проширење, зашто онда клубови не би заузели чврст став и остали при своме? Сумњам да ће пред изборе у RSS, људи из савеза смети да повлаче неке потезе.
Суперлигаши сада чекају одлуку УО RSS, као и даље кораке.
- Ако УО потврди своју ранију одлуку, правну заштиту тражићемо на Скупштини RSS. Постоји могућност да предамо тужбу суду, за захтевом за изрицање привремене мере и да се одлука стави ван снаге, до окончања судског поступка. Ако то некоме треба у рукометној организацији, онда можемо да расправљамо, али очито у наредним месецима ћемо морати да се бавимо тиме - рекао је Ђукић.
Ванредна ситуација због коронавируса довела је до пат позиције. Много тога се променило у последња два месеца, па следи логично питање да ли би суперлигаши били спремни на компромис, како би клубовима по вертикали отшкринули врата вишег ранга.
- Свесни смо да су сви клубови уложили новац, поготово они најамбициознији. Нити је Раднички из Крагујевца уложио највише, нити је он најважнији у овој држави. Највише новца су уложили Војводина и Металопластика, јер су играли у Сеха лиги. Ако смо анулирали сезону, по чему је то Раднички из Крагујевца најважнији и да се читав проблем врти око њега, односно око тога да ли ће ући у Суперлигу или не. Осим ако не треба да задовољимо интересе Ивана Миливојевића из Централне Србије.
Логично је да се поставља питање да ли клубови могу да буду солидарни.
- Могу и треба да буду, али се то не ствара тако што клубовима кажете да морају да буду солидарни, иначе ћемо им одузети право и могућност да доносе одлуке. Потребно је да се седне и разговара и да се пронађе решење о проходности клубова од најнижег степена такмичења до највишег. И какво је мишљење клубова о томе. Још нешто, ако смо у СФРЈ са 12 клубова могли да изнедримо првака Европе, сада нам, као “великој Србији и рукометној сили”, треба 16 клубова... Немамо ми квалитет ни за десет клубова, а не за 14, а да не говорим о 16. Не би био проблем да се о томе разговарало и да је та одлука кренула и покренула се из Аркус лиге на УО RSS. Онда би били сви сагласни. Овако, били смо пред ултиматумом, а клубови то неће да трпе - категоричан је био Милан Ђукић.
Ј. Галић