Klubovi rukometne Arkus lige protiv proširenja
Na maratonskoj, teškoj i mučnoj sednici Skupštine rukometne Arkus lige, odlučeno je da su klubovi zvanično protiv proširenja našeg elitnog nacionalnog šampionata sa 14 na 16 klubova.
Takođe, predstavnici elitnih klubova su uputili odluku najvišeg tela elitnih ligaša Upravnom odboru RSS, od koga se traži preispitivanje odluke o proširenju lige, uz obrazložen stav svih klubova.
Sastanku su prisustvovali predstavnici 13 od 14 klubova, dok se Novi Pazar izjasnio mejlom. Skupština je okončana glasanjem, kada se devet klubova izjasnilo da je protiv proširenja Superlige i odluke RSS, dok su tri kluba bila uzdržana (Crvena zvezda, Proleter i Železničar), a dva za proširenu ligu (Partizan i Rudar).
Podsetimo, RSS je ranije usvojio predlog o proširenju, ali se tom prilikom nije konsultovao s klubovima. Zbog toga su na sednici, koja je trajala skoro pet sati, pojedini rukovodioci razmenjivali teške reči s predsednikom RSS Božidarom Đurkovićem. Još jednom se potvrdilo da srpski rukomet poslednjih godina ne može bez bure, svađa i podela.
Predsednik Upravnog odbora Arkus lige, Milan Đukić u petom satu sednice izašao je iz sale, uz pretnju da će podneti ostavku ukoliko se ne održi glasanje.
- Izašao sam kako bi sa mnom sednicu napustili predstavnici RŠ i novinari. Želeo sam da ostanu samo predstavnici klubova, kako bismo se izjasnili. Klubovi su konačno izneli stav, uprkos tome što je prethodna dva dana bilo lobiranja, ali i pritisaka i pretnji klubovima s mesta kojim to ne priliči. Imali smo priliku da čujemo mišljenje i onih koji nemaju nikakve veze sa RSS. Klubovi su, i pored svega toga, zadržali stav. Ovo nije bilo izjašnjavanje o izborima u RSS, već o klubovima i njihovom statusu, kao i tome kako će se RSS ubuduće odnositi prema njima - rekao je predsednik UO Arkus lige Milan Đukić.
Milan Đukić kaže da nije rešenje da se uđe s nezavisnom ligom, ali to može da se dogodi.
- To bi bio skandal nad skandalima, a ništa manje skandal nije ni da liga započne takmičenje sa 16 klubova. Bilo bi dobro da UO RSS još jednom razmisli o tome šta radi pred izbore. RSS se na sednici prvi put sudario s istinom koju nije želeo da čuje, vidi i sazna, pet sati je slušao sve probleme srpskog rukometa, o kojima je čitao u komentarima na raznim sajtovima. Očigledno ti problemi ne dopiru do predsednika RSS - smatra prvi čovek RK Vojvodina.
Skupština je pozvala UO RSS da još jednom preispita svoju odluku, što je predsednik Božidar Đurković obećao da će i uraditi.
- Postavlja se pitanje da li će ligom da upravlja UO RSS ili klubovi. Ako će to da radi UO, onda na čelu te organizacije treba da sedi Đurković ili Ivan Milivojević iz Centralne Srbije. Onda izabrani organi klubova ne treba da postoje i liga treba da se vrati u okvire Saveza. Ako misle da treba da bude neutralna, onda ovo što smo usvojili mora da bude dobar signal. U slučaju da za RŠ to nije dovoljno, onda treba da dobije to da Arkus liga u septembru startuje s 12 klubova (dva će biti izbačena koji se sami nameću).
Klubovi stoje pri stavu da, pod određenim uslovima, liga ipak može i da se proširi.
- Većina klubova jeste za ligu od dve grupe po osam klubova, koja bi bila u pravnim okvirima. Proširenje lige i novi sistem takmičenja, prema Zakonu o sportu, ne mogu da se primenjuju u godini u kojoj se donesu. Jesmo za to, čak, da se igra dva puta po osam, ali da se takva odluka donese na vreme i usvoji. Da svima bude jasno od kada će se tako igrati i na koji način. Naravno, klubovi bi trebalo da budu ti koji će u sistemu donositi odluke. A ovo što se dešavalo u prethodnih sedam dana, predstavlja totalitarizam u RSS, u kome se kaže “radićete ovako, ili ćemo vam ukinuti ligu”. Klubovi su sada rekli svoj odgovor na to. Ako neko misli da Superliga može da se igra bez devet klubova, onda se grdno vara.
Odluka o daljoj sudbini sada je u rukama UO RSS.
- Ako UO RSS bude insistirao na tome da mora da se sprovede proširenje, zašto onda klubovi ne bi zauzeli čvrst stav i ostali pri svome? Sumnjam da će pred izbore u RSS, ljudi iz saveza smeti da povlače neke poteze.
Superligaši sada čekaju odluku UO RSS, kao i dalje korake.
- Ako UO potvrdi svoju raniju odluku, pravnu zaštitu tražićemo na Skupštini RSS. Postoji mogućnost da predamo tužbu sudu, za zahtevom za izricanje privremene mere i da se odluka stavi van snage, do okončanja sudskog postupka. Ako to nekome treba u rukometnoj organizaciji, onda možemo da raspravljamo, ali očito u narednim mesecima ćemo morati da se bavimo time - rekao je Đukić.
Vanredna situacija zbog koronavirusa dovela je do pat pozicije. Mnogo toga se promenilo u poslednja dva meseca, pa sledi logično pitanje da li bi superligaši bili spremni na kompromis, kako bi klubovima po vertikali otškrinuli vrata višeg ranga.
- Svesni smo da su svi klubovi uložili novac, pogotovo oni najambiciozniji. Niti je Radnički iz Kragujevca uložio najviše, niti je on najvažniji u ovoj državi. Najviše novca su uložili Vojvodina i Metaloplastika, jer su igrali u Seha ligi. Ako smo anulirali sezonu, po čemu je to Radnički iz Kragujevca najvažniji i da se čitav problem vrti oko njega, odnosno oko toga da li će ući u Superligu ili ne. Osim ako ne treba da zadovoljimo interese Ivana Milivojevića iz Centralne Srbije.
Logično je da se postavlja pitanje da li klubovi mogu da budu solidarni.
- Mogu i treba da budu, ali se to ne stvara tako što klubovima kažete da moraju da budu solidarni, inače ćemo im oduzeti pravo i mogućnost da donose odluke. Potrebno je da se sedne i razgovara i da se pronađe rešenje o prohodnosti klubova od najnižeg stepena takmičenja do najvišeg. I kakvo je mišljenje klubova o tome. Još nešto, ako smo u SFRJ sa 12 klubova mogli da iznedrimo prvaka Evrope, sada nam, kao “velikoj Srbiji i rukometnoj sili”, treba 16 klubova... Nemamo mi kvalitet ni za deset klubova, a ne za 14, a da ne govorim o 16. Ne bi bio problem da se o tome razgovaralo i da je ta odluka krenula i pokrenula se iz Arkus lige na UO RSS. Onda bi bili svi saglasni. Ovako, bili smo pred ultimatumom, a klubovi to neće da trpe - kategoričan je bio Milan Đukić.
J. Galić