ПОНОС СРБИЈЕ: Атлетичарка Адриана Вилагош на крову Европе

10.08.2023. 19:19 20:05
Извор: Српски атлетски савез

Да је без премца у Европи атлетичарка Србије Адриана Вилагош (19) доказала је на јуниорском шампионату Старог континента у Јерусалиму пошто је освојила злато у бацању копља, другу медаљу тог сјаја на овој смотри за нашу земљу, четврту укупно.

Девојка из Малог Иђоша била је на лидерској позицији од првог хица у финалу, а најбоље остварење забележила је у четвртој серији – 58,38 метара.

Двострука јуниорска првакиња света (2021, 2022) поправила је пласман у односу на прошло ЕП у овој конкуренцији када је 2021. била друга. Сада је оправдала улогу фаворита и као прва на европској ранг листи (61,87 м) и европска јуниорска рекордерка (63,52 м) освојила је најсјајније одличје.

Вилагош, коју тренира мајка Ђерђи, почела је такмичење у Јерусалиму даљином од 55,88 м, која ју је одмах избацила на прву позицију, на којој је и остала до краја. Уследио је хитац од 55,79 м, па преступ. Припретила је Хрватица Вероника Шокота у трећој серији када је бацила 55,41 м, а тада је Адриана имала најбољих 55,88 м. То је, међутим, поправила у четвртом покушају даљином од 58,38 м. Затим је поново преступила, а у последњој серији копље је „летело” до 53,64 м.

Сениорску вицешампионку Европе из Минхена 2022. сада очекује надметање на Светском првенству у Будимпешти (19–27. август).

Сребро је освојила Шокота (55,41 м), а бронзу Мађарица Фани Ковер (53,09 м).

Ангелина Топић (18) је имала пуне руке посла у Јерусалиму. Пошто је у среду пре подне имала квалификације у скоку удаљ, увече је освојила злато у скоку увис. Одмах следећег јутра, у 8.15 часова, такмичила се за медаљу у даљу, али није успела да дође до другог одличја. Обезбедила је шесто место резултатом 6,42 метра, а злато је отишло Елизабети Ндуди из Ирске (6,56 м), сребро Бугарки Пламени Митковој (6,54 м), док је бронза припала Немици Лаури Ракел Милер (6,51 м).

Ангелина ће, такође, представљати Србију на сениорском СП у Мађарској.

Никола Костић је пети у Европи на 400 метара препоне пошто је штоперицу зауставио на 50,58 секунди.

К. Б.

СЈАЈАН УСПЕХ СРПСКЕ АТЛЕТИЧАРКЕ: Ангелина Топић јуниорска првакиња Европе

09.08.2023. 19:38 20:03
ВЕЛИКИ УСПЕХ за српску атлетику: ТЕОДОРА БОБЕРИЋ освојила сребро, а АЛЕКСАНДРИЈА МИТРОВИЋ бронзу на ЕП у Јерусалиму

08.08.2023. 20:31 20:33