PONOS SRBIJE: Atletičarka Adriana Vilagoš na krovu Evrope

10.08.2023. 19:19 20:05
Izvor: Srpski atletski savez

Da je bez premca u Evropi atletičarka Srbije Adriana Vilagoš (19) dokazala je na juniorskom šampionatu Starog kontinenta u Jerusalimu pošto je osvojila zlato u bacanju koplja, drugu medalju tog sjaja na ovoj smotri za našu zemlju, četvrtu ukupno.

Devojka iz Malog Iđoša bila je na liderskoj poziciji od prvog hica u finalu, a najbolje ostvarenje zabeležila je u četvrtoj seriji – 58,38 metara.

Dvostruka juniorska prvakinja sveta (2021, 2022) popravila je plasman u odnosu na prošlo EP u ovoj konkurenciji kada je 2021. bila druga. Sada je opravdala ulogu favorita i kao prva na evropskoj rang listi (61,87 m) i evropska juniorska rekorderka (63,52 m) osvojila je najsjajnije odličje.

Vilagoš, koju trenira majka Đerđi, počela je takmičenje u Jerusalimu daljinom od 55,88 m, koja ju je odmah izbacila na prvu poziciju, na kojoj je i ostala do kraja. Usledio je hitac od 55,79 m, pa prestup. Pripretila je Hrvatica Veronika Šokota u trećoj seriji kada je bacila 55,41 m, a tada je Adriana imala najboljih 55,88 m. To je, međutim, popravila u četvrtom pokušaju daljinom od 58,38 m. Zatim je ponovo prestupila, a u poslednjoj seriji koplje je „letelo” do 53,64 m.

Seniorsku vicešampionku Evrope iz Minhena 2022. sada očekuje nadmetanje na Svetskom prvenstvu u Budimpešti (19–27. avgust).

Srebro je osvojila Šokota (55,41 m), a bronzu Mađarica Fani Kover (53,09 m).

Angelina Topić (18) je imala pune ruke posla u Jerusalimu. Pošto je u sredu pre podne imala kvalifikacije u skoku udalj, uveče je osvojila zlato u skoku uvis. Odmah sledećeg jutra, u 8.15 časova, takmičila se za medalju u dalju, ali nije uspela da dođe do drugog odličja. Obezbedila je šesto mesto rezultatom 6,42 metra, a zlato je otišlo Elizabeti Ndudi iz Irske (6,56 m), srebro Bugarki Plameni Mitkovoj (6,54 m), dok je bronza pripala Nemici Lauri Rakel Miler (6,51 m).

Angelina će, takođe, predstavljati Srbiju na seniorskom SP u Mađarskoj.

Nikola Kostić je peti u Evropi na 400 metara prepone pošto je štopericu zaustavio na 50,58 sekundi.

K. B.

SJAJAN USPEH SRPSKE ATLETIČARKE: Angelina Topić juniorska prvakinja Evrope

09.08.2023. 19:38 20:03
VELIKI USPEH za srpsku atletiku: TEODORA BOBERIĆ osvojila srebro, a ALEKSANDRIJA MITROVIĆ bronzu na EP u Jerusalimu

08.08.2023. 20:31 20:33