light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

(НЕ)ЗАБОРАВЉЕНИ: ПАВЛЕ ПАЈА БАЈЧЕТИЋ, ЛЕГЕНДАРНИ ЏУДИСТА Пут од Српске црње до европског врха

03.11.2024. 16:11 16:37
Пише:
Извор:
Дневник
bajcetic
Фото: приватна архива

Листајући замишљене странице спортског споменара, налетали смо на име Павла Бајчетића (79), легендарног, пре свега џудисте, али и спортисте који је освајао медаље и у боксу, рвању и самбоу.

Из визуре треће деценије 21. века многима, посебно нашим млађим читаоцима, то може да се учини “немогућом мисијом”, али ипак - могуће је. Да не бисмо ширили причу, реч смо дали самом Паји, како га пријатељи одмилоште ословљавају.

- Отац и мајка доселили су се, из Херцеговине, у Банатско Карађорђево, 1940. године - почео је своју приповест Павле Бајчетић. - Отац је имао добровољачку земљу у том месту и желео је да је прода, па да се врати у свој родни крај, али почео је Други светски рат и остао је у Банату. Када се велики сукоб окончао, добио је швапску кућу у Српској Црњи. Управо ту сам, 1945. године, рођен, али су, после само годину дана, родитељи одлучили да се врате у нашу малу кућу у Банатском Карађорђеву. Рекао је отац тада отприлике овако: “Нећу ја на туђој муци да живим и радим, идем ја у моју кућицу”. Због тога му је било у животу много теже, али је то можда била исправна одлука, јер је желео да све што у животу створи, направи својим радом и рукама.

Рвачка медаља

Иако никада није тренирао рвање, Павле Бајчетић је и том спорту освојио једну велику медаљу. Било је то на Медитеранским играма у Измиру, 1971. године.

- Завршило се тада такмичење у џудоу и, шалећи се с рвачким тренером Ристом Таковим, предложио сам  му да ме пријави за такмичење слободним стилом.  Сложио се на крају и добио сам опрему за тај спорт на лицу места и отишао на велики стадион “Кемал Ататурк”. Савладао сам Шпанца, сутрадан Француза и Сиријца и, на самом крају Игара, требало је да се борим у финалу, пред 35.000 гледалаца. Нажалост, укочио сам се и нисам могао да изађем на мегдан... Али, узео сам сребрну медаљу.

У породици Бајчетић било је четворо деце, а Павле је основну школу завршио у свом селу, да би се потом уписао у Пољопривредну школу у Футогу, где је и почео да се бави спортом.

bajcetic
Фото: Јуниорски првак државе у боксу био је 1963. године

– У средњу школу кренуо сам 1960, а две године касније почео сам да се бавим спортом, одмах након Европског првенства у боксу, које је одржано у Београду. Тада је Петар Бенедек из Војводине, у лакој категорији био у финалу са Мекагартом и освојио сребрну медаљу, а ја сам заволео тај спорт. Почео сам да тренирам “племениту вештину” и први тренер био ми је Јоца Леђанац. 
Убрзо су наишли и први већи успеси на спортском пољу.

Бокс као прва љубав

Моја прва љубав био је бокс - јасан је Драгић. - Међутим, много више техника постоји у џудоу и тај спорт био ми је изазовнији. Ипак, као дете, волео сам и да се рвем и можда је то, због одређених сличности, допринело да изаберем џудо.

- Постао сам јуниорски првак ондашње Југославије у тешкој категорији, пет пута сам био и млади репрезентативац, у  селекцију у којој су , уз мене, били и Хамзић, Ибрахимовић, Веселиновић, Џакула, Тодоровић, Салаи, Маровић, Костовски и Висић. Међутим, већ 1963. почео сам да тренирам и џудо и неко време свакодневно сам био у две сале.  Одрадим најпре боксерски тренинг, мало се одморим, па ајде на џудо. 

Сребро на ЕП у самбоу

Свестраност када су у питању борилачки спортови, Бајчетић је показао и 1974. године у Мадриду. „Тада сам постао вицешампион Старог континента, а тадашњи шпански принц Хуан Карлос делио је медаље најбољима”, уз осмех ће Паја. „Недуго потом, он је постао и шапнски краљ, с којим сам се, ето, чак и руковао”.

Био је то, судбина ће касније да потврди, прави потез. Управо у џудоу Бајчетић је остварио резултате по којима је остао запамћен у историји нашег спорта.

- Почео сам у Партизану с Телепа, али ме је убрзо приметио Светозар Дража Михајловић, који ме је убедио да пређем у Славију. Био сам млад, лепо грађен и снажан, а уз то сам показивао и велику жељу да напредујем. Заједно смо кренули мој кум Славко Обадов, с којим сам у исто време дебитовао, а много година касније, и опростио се од репрезентације Југославије. Тада су Славији били Лука Малеш, Димитракис Константинидис, касније и Момир Лучић, Јанош Чихи, Петко Секулић, накратко и Бранко Драгић... Доста јака екипа. Били смо неколико пута други на екипном првенству, да бисмо, 1978, постали и прваци државе. 

bajcetic
Фото: Приватна архива - Бајчетић (с пешкиром око врата) са Светозаром Михајловићем

Имали су тада Новосађани небројено успеха на татамију, а Паја се присетио својих највреднијих домета.

- На Медитеранским играма 1971. освојио сам сребро у супертешкој категорији, а у Алжиру, четири године касније, узео сам злато. На Европском првенству Лиону, 1975. године, освојио сам  бронзу.  Уз то, на Светском студентском првенству у Лондону, 1972. године, био сам други. Коначно, на Олимпијади у Минхену 1972, био сам пети. У полутешкој категорији у којој сам се борио, првак наше земље био сам шест пута и још у два наврата у апсолутној конкуренцији, четири пута био сам други, а шест пута трећепласирани.  У то време наш спорт био је изузетно развијен, у свим републикама и покрајинама било је много клубова који су заслуживали пун респект, као и сјајних појединаца. Конкуренција је била велика, није било ни мало лако доћи до вредних резултата, али, ето, гурало се унапред. 

bajcetic
Фото: Приватна архива - Вечито ривалство с Гораном Жувелом

О највећем ривалу на џудо струњачи, казао је: - Највећи супарник у категорији био ми је Горан Жувела, некадашњи првак Европе, с којим сам имао чак 32 борбе. Победио сам га 15 пута, он мене 16, а једна борба била је нерешена. Ипак, када је био најбољи на континенту, савладао сам га, и то усред Загреба. И данас се чујем с њим, има троје деце и живи у Аустралији.

Занимало нас је да ли је на Бајчетићеве успехе утицао велики рад, или нешто “оно”, што је носио у својим генима.

- Мислим да сам те “предуслове” понео у генима. Волео сам и друге спортове, па и фудбал, али нисам бог-зна-како баратао лоптом. Борилачки спортови, ипак, више су ми одговарали.

Шаховски рекреативац

Није тајна да и дан-данас Павле Бајчетић воли с пријатељима да одигра понеку партију шаха.

- Шах волим  од малена, јер га мој брат играо и то много боље од мене - појаснио је Паја. - Играо сам га у интернату, на припремама и заиста сам у томе уживао. Члан сам ШК Тител и играм понекад за њега, иако нисам неки шахиста. Ипак, дешавало ми се да победим неке мајсторске кандидате, а на симултанкама сам успевао да ремизирам и са велемајсторима, попут Петра Поповића или Бранка Дамјановића.

Да ли су и у то време спортисти који су се борили у рингу, на татамију или струњачи, важили, као у неко касније време,  и за жестоке момке?

- Јесу, али што је то било тако, кривица је била и до родитеља, који нису добро васпитали или усмерили своју децу. Ако човек овлада неком борилачком вештином, то може да се сматра као да располаже хладним оружјем. Употребљавати то на улици и без разлога да би се неко истакао, врло је ружно. Било је и контрапримера: неки момчићи који су волели да се туку, када би почели да тренирају неки борилачки спорт, смирили су се, јер су вишак енергије трошили на тренинзима. 

Bajcetic
Фото: Дневник (А. Предојевић) - Паја Бајчетић данас

Познато је да Бајчетић има висок ранг у џудоу - црни појас, осми ДАН.

- Црни појас је мајсторско звање, где се мора савладати одређени број техника. Пред ДАН Колегијумом, полаже се за сваки напредак. Био сам члан тог тела, које се окупља једном у години, и оцењује учинак кандидата. Они морају да буду активни и да се такмиче, у супротном, губе то право. То их тера да напредују и дају властити допринос џудоу. Ја имам осми ДАН, од могућих десет, што је веома високо звање - додао је Павле Бајчетић, иначе и добитник Спартакове и бројних других награда.

Александар Предојевић

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар
ВЕЛИКИ ДОПРИНОС НОВОСАДСКИХ ЏУДИСТА ЕВРОПСКОЈ БРОНЗИ: Михајло Симин „златни” човек одлуке
mihajlo simin

ВЕЛИКИ ДОПРИНОС НОВОСАДСКИХ ЏУДИСТА ЕВРОПСКОЈ БРОНЗИ: Михајло Симин „златни” човек одлуке

15.09.2024. 19:22 19:26
ЏУДИСТА МИЛАН БУЛАЈА ОСВОЈИО ТИТУЛУ ЕВРОПСКОГ ШАМПИОНА: Интонирање химне Србије употпунило цео доживљај
2

ЏУДИСТА МИЛАН БУЛАЈА ОСВОЈИО ТИТУЛУ ЕВРОПСКОГ ШАМПИОНА: Интонирање химне Србије употпунило цео доживљај

09.09.2024. 14:18 14:52