20°C
19.09.2024.
117.058
105.2585

КИША РЕЖИРАЛА ДРАМУ У МИЗАНУ: Маркез победио испред Бањаје, Мартинова катастрофа

08.09.2024. 15:34 15:52
р
Извор: Printscreen/motogp.com

Шпански возач Марк Маркез победио је у Мото ГП трци за ВН Сан Марина у Мизану.

Актуелни лидер у Мото ГП шампионату Хорхе Мартин победио је у спринт трци у суботу и учврстио своју позицију број 1 пре почетка трке у недељу. Мартин сада на челу генералног пласмана има седам бодова више од Бањаје, 53 од Маркеса, а 62 од Бастијанинија.

Киша је почела да пада у првој трећини трке и први је "платио" Франко Морбидели који је проклизао и изгубио трећу позицију па после пада завршио трку већ у седмом кругу.

Расплет догађаја је био као на филму, киша је пала и натерала Хорхеа Мартина да оде у бокс и промени мотоцикл на гуме за кишу и први је ризиковао што му се није исплатило.

Франческо Бањаја је на клизавој стази остао првопласирани, а друго место је уместо Мартина преузео Марк Маркес, док је Мартин пао на 15. позицију и сачувао предност, али је смањена на само два поена.

Маркес показује да је шампионски возач и обилази Бањају пред почетак деветог круга за велики спектакл и Мартин је могао да му честита јер је разлика између њега и Пека сада седам бодова.

У десетом кругу је Мартинова катастрофа продубљена јер се вратио у бокс по мотоцикл са гумама за суво па је јасно било да од његовог повратка нема ништа.

Марк Маркес је демонстрирао силу! У 20. кругу је возио нестварних 1:31.564 за најбржи круг трке! Бањаја је покушавао да обиђе Маркеса, али је био спорији и није смео да ризикује да не би пао са мотоцикла и све бацио у воду.

Енеа Бастијанини је био трећепласирани, али се довољно одмакао Алексу Маркезу, Џеку Милеру, Фабио Квартарару и осталима који су водили изузетну битку за 4. место.

Хорхе Мартин је имао муку да задржи 15. позицију од Маверика Вињалеса који је силно желео тај један бод и последње место међу бољим резултатима.

Маркез је на Гресинију победио у Арагону на прошлој трци и сада је успео да понови феноменалан резултат, победи Франческа Бањају и тријумфује у Сан Марину, док је трећи био "Бештија" Енеа Бастијанини.

Лидер шампионата Хорхе Мартин сада има само два бода предности у односу на Бањају, али је извукао максимум из трке у којој је Прамак повукао катастрофалан потез и скупо га је то коштало, 19 поклоњених бодова.

Да нас очекује невероватно узбудљива сезона одавно је било јасно, али је трка на стази Мизано постала та која може да одлучи питање шампиона 2024. године и дуго ће се ово памтити.

Памтиће се Прамакова катастрофа, Мартиново угрожавање шампионске титуле, Бањајина немоћ против Маркеса који је на Гресинију изгледао као на Хонди у најбољим данима.

После три године је победио први пут у Арагону, а сада је дошао до 87. победе у каријери и показао да је један од најбољих свих времена.

Мото ГП шампионат остаје на стази „Марко Симончели“ и за наредну трку, која се вози за Велику награду Емилије Ромање од 20. до 22. септембра.