11°C
16.09.2024.
117.04
105.4414

МЕДАЉУ МУ УРУЧИО ВАЊА УДОВИЧИЋ! Барна освојио бронзу на 100 метара слободно на Европском првенству у Београду! (ФОТО)

19.06.2024. 21:04 21:13
Извор: EVROPSKA KONFEDERACIJE ZA VODENE SPORTOVE

Српски пливач Андреј Барна освојио је бронзану медаљу у трци на 100 метара слободним стилом на Европском првенству у Београду.

Барна је до бронзе стигао с временом од 47,66 секунди.

Златну медаљу освојио је румунски пливач Давид Поповићи који је трку завршио за 46,88 секунди, док је сребро припало Мађару Нандору Неметру (47,49).

Вања Удовичић, некадашњи прослављени српски ватерполиста и министар спорта, а сада један од подпредседника Европске федерације водених спортова доделио је медаље победнику, другопласираном али и нашем пливачу Андреју Барни.

КО ЈЕ АНДРЕЈ БАРНА?

Пливачку каријеру Барна је започео у пливачком клубу Спартак из Суботице. На међународној сцени дебитовао је у јуну 2015. у Бакуу на Првим Европским играма где се такмичио у тркама на 50 и 100 метара слободним стилом.

У обе трке Барна се пласирао у финале и заузео 6, односно 8. место. Почетком августа исте године дебитовао је и на светским првенствима пошто је у Казању 2015. био део српске штафете 4×100 слободно која је у квалификацијама испливала 21. време, а Барна је са временом 49,91 био најбржи у српском тиму (чланови штафете били су још и Иван Ленђер, Урош Николић и Борис Стојановић).

Крајем августа исте године такмичио се и на светском првенству за јуниоре у Сингапуру где је заузео 11. место у полуфиналу трке на 100 слободно (уз лични рекорд од 50,11 секунди), док је на 50 слободно био 17. у квалификацијама са временом од 23,22 секунде. У мају 2016. наступио је у Лондону, на европском сениорском првенству у великим базенима где се такмичио у три дисциплине. На 50 слободно био је 35. (време 23,02 секунде), а на дупло дужој деоници за једну стотинку успео је да поправи лични рекорд (на 50,10) што му је било довољно за тек 42. место у поретку квалификација. Такође је пливао и у штафети 4×200 слободно која је у квалификацијама заузела укупно 11. место, а Барна је своју деоницу испливао за 1:50,60 минута.

Нешто касније учествовао је и на европском јуниорском првенству на ком је уз личне рекорде заузео два 5. места у тркама на 50 и 100 слободно.На светском првенству у Будимпешти 2017. такмичио се у две дисциплине. Прво је пливао у штафети 4×100 слободно која је заузела 9. место у квалификацијама, уз нови национални рекорд, а Барна је своју деоницу отпливао у времену 49,40 секунди (чланови штафете били су још и Иван Ленђер, Себастијан Сабо и Велимир Стјепановић), а потом и у квалификацијама трке на 50 слободно где је био укупно 33. с временом од 22,61 секунда.