Мења се такмичење у Суперлиги: Четири тима могу да испадну
Борба у плеј-ауту у Суперлиги Србије биће још грчевитија, страховаће се готово до последњег кола пошто ће само четири од осам екипа остати сигурно у Лиги.
На састанку Одбора за хитна питања ФСС одлучено је да се задржи постојећи систем „плеј-офа„ и „плеј-аута„ поделе табеле након 30 одиграних кола, након чега следи још седам додатних, а од ове сезоне новина је да нема „поделе бодова”.
Таква промена уследила је након четири сезоне и утисак је био да је најмање погодовала оној екипи која је током тзв. „прелиминарне” фазе држала примат на табели, пошто би остала без половине плена пред најважнијих седам рунди првенства. У другој сезони с таквим системом, Партизан је успео да „искочи” испред Црвене звезде, док су у преостале три управо црвено-бели успели да „одбране” предност из 30 кола.
Међутим, то није једина промена у систему такмичења. Од такмичарске 2019/20 за опстанак у Линглонг Суперлиге страховаће чак четири последњепласиране екипе на табели. Две најлошије пласиране екипе испашће у нижи ранг такмичења, док долази промене система код баража за опстанак у Линглонг Суперлиги. Овога пута ће за место у највишем рангу играти борити екипа која заврши на 14. месту у Суперлиги против трећепласираног из Прве лиге Србије, односно 13. тим из Суперлиге ће играти са четвртопласираним из Прве лиге Србије.
Играју се двомечи, прво на стадиону тима из Прве лиге Србије, а победници ће стећи право да се у наредној сезони такмиче у Линглонг Суперлиги.
Подсетимо, prеthodnе сезоне уведен је бараж који је 14. тим из Суперлиге играо са победником „мини баража” тимова пласираних од треће до шесте позиције у Првој лиги Србије, када је Инђија „избацила” Златибор, Раднички, па Динамо Врање. Ова промена система такмичења у Линглонг Суперлиги значиће још грчевитију борбу за опстанак у плеј-ауту пошто ће бити сигурне само четири од осам екипа.
С. Р.