Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Жене воде два града и осам општина у Војводини

08.03.2023. 09:30 09:37
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Последњих година број жена на високим функцијама у политици и привреди је у порасту.

Оне су постале креатори промена у својим срединама. Осим што су имале храбрости да се изборе с бројним изазовима који су стављени пред њих, стекле су поверење и поштовања својих колега. Оснаживање жена је кључно за друштвено-економски развој земље посебно када се има на уму да су поједине наследиле локалне самоуправе са много проблема. Истовремено, многе су се оствариле као мајке и успевају да избалансирају породични и политички живот.

Од 45 локалних самоуправа у Војводини на челу десет су жене, од чега у осам општина (Алибунар, Апатин, Бачки Петровац, Бела Црква, Беочин, Чока, Ковин, Рума) и у два града (Сремска Митровица и Вршац). Рума и Алибунар се посебно издвајају пошто су на највишим градским функцијама две жене. На месту заменика председника општине налази се 12 жена и то у: Ади, Алибунару, Бачу, Бечеју, Oyacima, Опову, Панчеву Руми, Србобрану, Сремским Карловцима, Старој Пазови и

Врбасу, а заменице градоначелника су у Кикинди и Сомбору.

Од 45 локалних самоуправа у Војводини, жене воде Сремску Митровицу, Вршац, Алибунар, Бачки Петровац, Апатин, Белу Цркву, Беочин, Чоку, Ковин и Руму

У Покрајинској влади две жене су на функцији покрајинског секретара, једна задужена за финансије, а друга за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама. Покрајинска секретарка за финансије Смиљка Јовановић је на то место дошла из Агенције за осигурање и финансирање извоза, где је радила на пословима контроле усклађености пословања и спречавања прања новца.

Дужност покрајинског секретара за финансије обављала је од 2016. до 2020. године. Њена заменица је Александра Радак. Драгана Милошевић је на челу Покрајинског секретаријата за културу, јавно информи­сање и односе с верским заједницама. У политичкој каријери била је у два мандата одборник у Скупштини града Новог Сада и посланик у Скупштини АП Војводине, такође у два мандата. Од 2018. до 2020. године обављала је дужност покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама.

Поред Александре Радак која је заменик покрајинског секретара за финансије, функцију заменика обављају још четири жене. Више од 20 њих има функцију подсекретара и помоћника у различитим секретаријатима у Покрајинској влади. 

Јелена Маринковић Радомировић, председница Скупштине града Новог Сада је честитала свим суграђанкама 8. март Међународни дан жена и нагласила да је поносна што и кроз свој посао упознаје многе даме, чије су биографије, животи и ангажовања, вредни дивљења. Питали смо је колико јој је као жени тешко и изазовно да буде на функцији на којој се налази, те да ли је била спутавана на том путу. Она је за “Дневник” појаснила да се управо кроз њен пример, председнице Скупштине града Новог Сада, али пример и многих њених колегиница, жена у њеном окружењу, заправо види да смо „једно зрело демократско друштво, где даме могу да остварују своје професионалне каријере, да учествују у јавном и политичком животу, да се усавршавају и образују, без икаквог спутавања, негодовања и дискриминације.”

У Скупштини Војводине на месту заменика председника су две жене Александра Ђанковић и Александра Малетић. У војвођанском парламенту има 46 жена, што је 38,3 одсто, и 74 мушкарца што чини 61,7 одсто Скупштине

-  Сваки посао је сам по себи изазован, биле ви докторица, васпитачица, новинарка, и апсолутно је индивидуално без обзира на пол, који ћете успех постићи. Изазови и постаје да би се превазишли, и сигурно је да сам их и сама лично имала, али сваки изазов је пут за лични раст. Изазови се превазиђу, и напредак даље следи. Све зависи наравно од додатног залагања и усавршавања. И сваки је успех индивидуалан, јер нешто што је за мене успех, за другу даму не мора бити, и у томе је лепота и те различитости која постоји међу нама – казала је она.

За њу је мајчинство каже лично испуњење жеље, њена најбитинија и најлепша улога, уједно и најодговорнија, и свакако да јој је као особи дало једну племенитију ноту.

-  У послу и са дамама које су мајке, а и које нису, сарађујем, и утисак је да заиста све може да се усклади. И приватне и професионалне обавезе, ствар је само добре организације и планирања. Битна је изузетно искрена подршка породице, и ту сам захвална лично својој породици на подршци, која је увек безрезервна. Када смо већ код мајчинства, поштујем наравно слободу избора, али свим дамама које желе да се остваре као мајке, поручујем да се не плаше те нове одговорности у животу, и да заиста даме ако желе, могу све да ускладе и да се остваре на свим пољима. Свакако је један изазов више ускладити и мајчинство и професионалне обавезе, али колико изискује додатну организацију, толико нам и даје неку нову енергију. Уз све то изузетно је важно да радите посао који волите и да у њему проналазите додатно задвољство – закључила је Маринковић Радомировић.

Градоначелница Сремске Митровице Светлана Миловановић имала је и раније искуство у вођењу града с обзиром на то да је од 2016. до 2020. године била на месту заменика градоначелника.

- Сведоци смо да се жене све више запошљавају и налазе на одговорним функцијама и у важним политичким структурама, што охрабрује - истиче Светлана Миловановић за наш лист. - Као градоначелници Сремске Митровице, веома ми импонује и даје додатни мотив и снагу чињеница да је све више жена које обављају веома важне фунције у свим областима рада, а посебно у Влади Републике Србије. Ми, жене смо јаке и способне, сналажљиве и продорне, добре смо и дипломате у одређеним ситуацијама. На нама је и већи терет око васпитања деце и одржања породице, али то не умањује квалитет рада на пословима које обављамо.

Према речима Светлане Миловановић иако неки воле да кажу да живимо у „мушком друштву“, даме су успеле да сачувају женственост, унутрашњу лепоту и емпатију .

- Нека жене храбро корачају кроз живот, нека се не плаше изазова, већ да се хватају у коштац са њима и нека верују у себе и своје способности. Ми то можемо! Срећан нам осми март! - поручила је Светлана Миловановић.


Оне држе кључеве од касе

На руководећим позицијама у области финансија како на републичком, тако и на покрајинском нивоу налазе се жене.

Јоргованка Табаковић је гувернерка Народне банке Србије, док је Покрајинска секретарка за финансије Смиљка Јовановић, а њена заменица је Александра Радак.

У Новом Саду чланица градског већа за buyеt, финансије инвестиције је Адријана Месаровић.


Председница Општине Беочин Биљана Јанковић од 2012 до 2016. године била је члан Општинског већа општине Беочин, а потом одборник Скупштине општине Беочин.

- Бити жена на челу локалне самоуправе понекад може бити изазовно али мој избор да ми у свакодневним обавезама помажу управо жене које дају свој професионални допринос и максимум у раду, чини да лако превазилазим све потешкоће - објашњава Биљана Јанковић додајући да је међусобна подршка је важна како у приватном животу. - У својим активностима користим сваку прилику да подржим оне иницијативе и механизме који за циљ имају оснаживање жена и који их враћају у центар јавног дијалога.

Будућим генерацијама жена које ће доносити одлуке и које сањају друштвене промене Биљана Јанковић је поручила „да свако време носи своје проблеме и изазове али и да смо све ми, историјски и друштвено на истој мисији којој треба да будемо трајно посвећени!”

- Нека нам свака препрека уствари буде изазов, шанса и прилика да остваримо своје снове и досегнемо жељено боље сутра. Свим грађанкама и грађанима који препознају значај Дана жена честитам празник! - нагласила је она.

Силвиа Ковач

Слађана Аничић Илић

Пише:
Пошаљите коментар