Заседала скупштина Војводине: Здравство ујединило власт и опозицију
Посланици Скупштине Војводине прихватили су јуче седам покрајинских скупштинских одлука о посебним програмима здравствене заштите у Војводини. Здравство није тема за политичарење, чуло се у дискусији, што се показало и приликом гласања.
Посланици су, наиме, независно од тога да ли су у власти или опозицији, прихватили предлог Покрајинске владе о здраственој заштити становништва од појединих болести које највише погађају људе у Војводини. Тако је чак 96 посланика, од присутна 103, подржало одлуку о програму раног откривања и лечења компликација шећерне болести у очима.
Осим те одлуке, парламентарци су подржали и посебне програме из области јавног здравља, превентивне заштите ловаца, ловочувара и шумара, неонаталног скрининга на цистичну фибриозу, унапређења дијагностике и лечења штитасте жлезде, унапређења лечења стерилитета биомедицински потпомогнутим оплођењем и преимплатацијом генетском дијагностиком, као и очувања плодности код оболелих од малигних болести у АП Војводини за ову годину. За спровођење тих посебних програма у покрајинској каси обезбеђено је око 35 милиона динара.
Иако нико од посланика није гласао против предложених одлука о посебним програмима – било је само уздржаних од гласања – у дискусији је било и критика у смислу да је програме требало донети још у децембру, приликом доношења покрајинског buyеta, као и да је планирана свота недовољна за њихово спровођење.
„Добро је и охрабрује што ове програме и даље пише струка, а не политика, и због тога је посланичка група Лиге социјалдемократа Војводине приликом разматрања тих седам тачака дневног реда имала добар осећај“, рекао је посланик ЛСВ-а Роберт Колар. „Пошто нисам човек из струке, него нажалост један од корисника и потенцијалних корисника програма раног откривања и лечења компликација шећерне болести на очима, то је стари програм који се наставља, који је у делу модификован и односи се на рану детекцију на очима, што је веома значајно, поготово у средини каква је војвођанска, где су болести крвних судова, шећерна болест, односно сви облици шећерне болести и малигнитет највећи узроци смртности“.
Он је најавио да ће ЛСВ подржати програме, али је замерио што нису донети почетком године, или приликом усвајања buyеta за 2017. годину.
Посланик владајућег СНС-а Предраг Матејин, реагујући на критике да је недовољно новца за спровођење тих програма, рекао да се они у знаку рационалности и да се разликују по томе од ранијих, пре свега по томе што у планиране своте нису укалкулисане скупе авионске карте у бизнис-класи и ноћење у скупим хотелима с пет звездица, што је био случај за време мандата бивше Покрајинске владе.
„СРС се залаже за укидање свих агенција и фондова јер обављају послове који су у надлежности министарства на државном, секретаријата на покрајинском, односно градских већа на локалном нивоу власти“,казао је он. „Сви смо сведоци тога да су ефекти рада тих фондова и агенција мање-више минорни, док огромне плате у тим фондовима и агенцијама представљају оптерећење за Републику Србију и АП Војводину. Рачуница је проста: уколико би се укинули фондови и агенције, годишње би се у buyеtu Србије уштедело око 850 милиона евра“, сматра Јакшић.
Шеф посланичке групе СПС–ЈС-а др Павле Будаков је рекао да његова посланичка група такође даје безрезервну подршку програмима које је предложила Покрајинска влада. Он је дао и предлог у вези с вакцинацијом деце: да Институт за јавно здравље организује јавну расправу на ту тему, с обзиром на то да се многи родитељи у Војводини противе вакцинацији због наводне штетности вакцине.
„Као лекара многи су ме питали о томе, али не знам шта бих рекао, нити знам одакле је све потекло све то о вакцини. Зато предлажем да струка отвори јавну дебату о томе, да организује симпозијуме да би на то питање дала одговор“, навео је Будаков.
Посланица Српске радикалне странке Ивана Зечевић, која, иако је критиковала програм цитирајући дефиницију Светске здравствене организације да здравље није само одсуство болести и онеспособљености него и потпуно психичко и социјално благостање, такође је најавила подршку предложеним одлукама, али је иницирала и да се уради анализа последица НАТО бомбардовања. Јар, како је навела, од тада се у Војводини јављају и болести другачије од оних које су биле евидентиране до 1999. године.
Скупштина Војводине је усвојила и три прошлогодишња извештаја о пословању фондова чији је оснивач Покрајина. Прихваћени су извештаји о пословању Фонда за подршку инвестиција у Војводини, односно бишег ВИП фонда, Педагошког завода Војводине и Фонда „Европски послови”.
Е. Марјанов