moderate rain
17°C
17.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вучићев захтев Могерини: Добар тајминг, добра адреса

03.07.2017. 20:36 20:38
Пише:
Фото: FoNet

БЕОГРАД: Добар тајминг, добра адреса - тако би се у најкраћем могла оценити порука председника Србије Александра Вучића, после сусрета са Федериком Могерини, да је време да Брисел убрза приступ Србије ЕУ.

Председник Вучић није случајно одабрао овај тренутак да упути такав, експлицитан захтев, а Могерини је добро одабрана адреса, оцењују аналитичари, уверени да Вучић, са позиције шефа државе и ауторитета те функције, жели да подстакне европске званичнике да пажњу са "групе кандидата" усмере на Србију, њену позицију и европску перспективу. 



„Није случајно изабран тренутак овог необичног захтева новоизабраног председника", каже за Танјуг немачки политички аналитичар специјализован за подручје западног Балкана Бодо Вебер.



"Тренутак је добар", каже и Јелица Минић из Европског покрета и додаје да је Могерини добар саговорник, јер је за њу "оживљавање" процеса проширења на Западни Балкан - приоритет. 



Више је, наравно, могућих разлога за одабир тајминга - од најједноставнијег, да су грађани Србије уморни од похвала и да очекују неки конкретан одговор, до тога да би Вучић вероватно желео да се европска будућност Србије разматра одвојено од "балканског пакета", али и да добије конкретну потврду да мерило уласка у ЕУ није војна неутралност, већ напредак у реформама и конструктивност у сарадњи у региону. 



Вебер, међутим, указује да је Вучићева порука уследила после прве постизборне рунде дијалога, јер, како објаснсјава, није јасно како ће се наставити дијалог, а тиме и приступни процес.



Он сматра да ће на Косову вероватно тешко моћи да се формира влада до краја године, због чега је нејасно како ће се наставити дијалог, а напредак у дијалогу везан је, каже, са напретком у приступном процесу. 



Према његовим речима, очигледно је да је Београд постао нестрпљив:



"Али, испуњавање овог захтева Србије би подрило принципе и приступни процес. Како да се говори о датуму, када се не зна како ће Србија испуњавати услове који су постављени пред њу", рекао је Вебер. 



Програмска директорка Центра за европске студије Милена Лазаревић, међутим, сматра да је Вучић одабрао добар тренутак да на "експицитнији начин затражи убрзање процеса европских интеграција и конкретизацију финалног циља, односно приступања Србије ЕУ:



"Сада имамо дијалог са Приштином на вишем, председничком нивоу", указује Лазаревић.



"За Србију није лоше да се перспектива мало конкретизује, јер то може послужити као нека врста стимуланса и европским представницима, али и нашим властима, да се реформе предано и доследно спроводе", рекла је она.



Према њеним речима, до сада је акценат био на пуној спремности Србије као кандидата и на томе да реформе треба да спроводимо због нас самих, што је, примећује, добро, јер је, како каже, дијалог био измештен са датума на садржај.



"С друге стране, долази до замора ако се то ради без неког конкретног циља, односно без краја процеса на видику", упозорава она.



Лазаревићева, наиме, сматра да је потребно подићи ентузијазам у јавности, али и у српској администрацији.



Јелица Минић подсећа да Федерика Могерини истиче у последње време у сваком свом излагању везаном за Западни Балкан да ће то бити један од њених приоритета у наредном периоду.



Сигурно је зато, каже Минић, да је Могерини била добра адреса којој се председник Вучић обратио. 



"Имајући у виду да је лансирана и Берлин плус иницијатива, о којој не знамо још довољно детаља, очигледно је да са више страна долазе охрабрења региону", каже Минић за Танјуг.



С друге стране, сматра, како популарност ЕУ код становништа у региону опада, мораће на обе стране много више да се ради, да ЕУ и све оно што она чини и што се чини унутар ЕУ - да то много више допре до наших грађана.



То је, каже, двосмерна путања, на којој и једна и друга страна морају имати много активнији приступ. 



Минић указује и на чињеницу да је Вучић поруку Бриселу послао у тренутку када се разговара о обнављају дијалога Београда и Приштине.



Можда зато, сматра Минић, на све ово треба гледати у следећем кључу: "Хајде, идемо даље наставићемо дијалог, гледаћемо да унапредимо односе између Београда и Приштине, али, дајте и ви нама неке гаранције о нашој будућности у ЕУ". 



Јелица Минић истиче да то не треба да значи да је за Србију неприхватљива идеја да се разговара и о заједничким позицијама читавог региона, јер су, подсећа, управо такве иницијативе долазиле од председника Вучиха.



"У некој преговарачкој тактици могуће је користити разне пристипе, тако да један не искључује други", закључила је Минић.

Пише:
Пошаљите коментар