light snow
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вучић: Важна Декларација о стратешком партнерству Србије и Грчке

11.12.2019. 11:52 13:54
Пише:
Фото: Председништво Србије

АТИНА: Декларација о упостављању стратешког партнерства Србије и Грчке, која ће данас бити потписана у Атини, веома је важна, а Грчка је тек трећа земља у Европи са којом Србија потписује такав документ, истакао је данас председник Србије Александар Вучић на седници Високог савета за сарадњу две земље.

Седницом Савета, трећом по реду, у Атини председавају председник Србије и грчки премијер Киријакос Мицотакис, а након ње, осим Декларације, биће потписан Програм сарадње две владе у области образовања, науке и технлошког развоја за период од 2020. до 2022. године.

Вучић је навео да је важно да Декларација обухвата економску сарадњу, али и сарадњу у сфери безбедности, као и научно-образовну сарадњу.

Он је рекао да је посебно срећан данас што је као председник Србије гост премијера Мицотакиса, чија је породица увек била пријатељ Срба.

"Ми имамо посебно сећање на целу фамилију Мицотакис и увек сте били велики пријатељи Срба и Србије. Никада то не заборављамо и са посебним поштовањем се, између осталог, према вама тако односимо", рекао је Вучић.

Председник је поновио да су Србија и Грчка пријатељске земље и да се два народа тако и осећају.

Вучић је рекао да је од великог значаја пруга Београд-Солун.


Потписана Декларација о стратешком партнерству Србије и Грчке

Председник Србије Александар Вучић и премијер Грчке Киријакос Мицотакис потписали су данас у Атини Заједничку декларацију о упостављању стратешког партнерства две земље.

Декларација подразумева низ заједничких ставова у вези са најважнијим питањима, међусобном подршком око највазнијих питања за обе земље и читавим низом других општих политичких ставова који се тичу пријатељских и стратешких односа две земље.

Председник Вучић је, отварајући седницу Високог савета за сарадњу Србије и Грчке, која је prеthodila потписивању документа, исталао да је Декларација веома важна, а Грчка је тек трећа земља у Европи са којом Србија потписује такав документ.

Додао је да је важно да Декларација обухвата економску сарадњу, али и сарадњу у сфери безбедности, као и научно-образовну сарадњу.

Осим Декларације, министар спољних послова Грчке Никос Дендијас и српски министар просвете Младен Шарчевић потписали су Програм сарадње две владе у области образовања, науке и технлошког развоја за период од 2020. до 2022. године.


"Имали бисмо још важних питања око постизања либерализације у билатералним транзитним везама. Знамо да је потпуна либерализација најбоља за нас, али да постоје одређене потешкоће", рекао је Вучић.

Он је поновио да ће Србија данас и увек подржавати територијални интегритет Грчке, на копну и на мору, те додао да је Србија спремна и као пријатељ, а не само као неко ко се налази на европском путу, да помогне у смештају одређеног броја мигрантске деце без родитеља.

"Такође, на сваком месту, у свим међународним организацијама истицаћемо неопходност повратка отетих ствари културе са Акропоља Грчкој. У томе ћете имати увек глас Србије, не само тајно, већ о томе говорим јавно и на сваком месту", поручио је Вучић.

Председник је захвалио на подршци Грчке интегритету Србије, међународном праву у вези са Косовом и Метохијом, као и на залагању да се укину таксе.

"Друга ствар која од огромног значаја за нас и молим вас да нам додатно помогнете својим гласом веома угледног дрзавника унутар ЕУ на брзем путу Србије ка учлањењу у Унију. Били бисмо веома захвални. И ЕУ би добила веома одговорног члана, а Грчка пријатеља", рекао је Вучић.

Грчки премијер Киријакос Мицотакис изразио је уверење да ће данашњи састанак поставити снажан темељ за даљу сарадњу две земље.

"Грчка ће бити стабилан савезник на тешком путу који сте изабрали", поручио је Мицотакис.

Да чувамо леђа једни другима

Александар Вучић поручио је да би Атина и Београд требало додатно да ојачају своје економске и политичке везе и "чувају леђа" једни другима на међународној сцени.

Вучић је у интервјуу за грчки лист Катимерини рекао да је промовисање трговинске размене од посебног значаја, али да је циљ и унапређење политичких односа како би две земље међусобно ојачале своје позиције у међународној заједници.

Председник Србије, који је у понедељак стигао у Атину на позив председника Прокописа Павлопулоса, нагласио је важност коју Београд придаје железничкој прузи Будимпешта-Пиреј, преко Београда, Скопља и Солуна.

Он је додао да је водио разговоре са кинеским и европским званичницима у вези са завршетком тог пројекта.

Вучић је напоменуо да Европска унија готово свакодневно врши притисак на Београд због веза са Кином и Русијом, али инсистирао је Србија жели да одржи добре односе са тим земљама.

Он је нагласио да чланство у ЕУ остаје стратешки циљ Србије, и да је Србија много постигла на свом европском путу.

Вучић је такође рекао да ће Београд учинити све што може како би помогао и Европи и Грчкој у вези са проблемом миграната.

Мало где у свету имамо тако оданог пријатеља као Грчку

Александар Вучић поручио је данас у Атини да Србија мало где у свету може да пронађе искреног и оданог пријатеља попут Грчке и истакао велики значај Декларације о стратешком партнерству за односе две државе.

Вучић је на конференцији за новинаре са грчким премијером Кирјакосом Мицотакисом рекао да му је част што је његов гост и што су две државе, после много година чекања, потписале Декларацију о стратешком партнерству, наводећи да не разуме зашто је било потребно толико времена да се тај документ потпише.

"За нас је то од великог значаја. Ви (Мицотакис) сте рекли да имате много великих и снажних савезника. Србија није ни велики ни снажан савезник, али је одан и искрени пријатељ грчког народа и државе", рекао је Вучић.

Он је навео да Србија има разговоре и са оним земљама које су можда веће по својој територији и броју становника од Грчке, али да ће мало где у свету моћи да пронађе искреног и оданог пријатеља попут Грчке.

Вучић је рекао и да је уверен да долази време већег поштовања независних и суверених земаља и пријатељстава између тих земаља.

Према његовим речима, Декларација о стратешком партнерству односи на шест области - политику и спољнополитичку сарадњу, безбедност и одбрану, науку и образовање, економију, културу и заштиту животне средине.

Наводећи да је Србија захвална Грчкој на подршци по косовском питању, Вучић је рекао да и Србија у потпуности подржава територијални интегритет Грчке на копну и на мору.

Како је навео, две земље у области одбране и безбедности већ имају добро сарадњу, а наставиће се и развој добрих односа војних индустрија, као и у размени кадрова.

Најавио је и да ће наредне године бити одржана заједничка билатерална или трилатерална вежба, са Грчком и Кипром, на територији Србије.

Вучић је рекао и да Србија гаји посебно поштовање према породици премијера Мицотакиса, његовом оцу и прецима, који су, каже, задужили српски народ поштовањем, љубављу и братством које никада нису крили.

Када је реч о економској сарадњи, Вучић је изнео податак да обим трговинске сарадње 500 милиона, а размена услуга око 530 милиона, те изразио уверење да обе бројке могу драматично да се увећају.

Навео је да ће Србија наредних дана добити још једну потрвду својих економских резултата из света, те додао да очекује и још инвестиција из Грчке, а сигуран је, каже, да ће први пут после много година бити српских инвеститора који долазе у Грчку.

Такође, Вучић је указао на значај сарадње у области науке и образовања, као и у културној сфери, док је посебна тачка Декларације сарадња у области заштите животне средине.

Председник је захвалио и премијеру Мицотакису и председнику Павлопулосу, на подршци Србији на ЕУ путу, што је за нашу земљу од изузетног значаја.

"Верујемо у вашу искрену подршку и залагање да једног дана заједно будемо чланице ЕУ", поручио је Вучић.

Додао је да је Србија прихватила позив грчких пријатеља, да колико може помогне, не само њима, већ и деци мигранитима о којој нема ко да брине, па ће на себе преузети бригу за један део деце миграната bеzy родитељске пратње.

"Нисмо то радили зато што ће то неко у Европи ценити, већ зато што мислимо да помажемо тој деци и зато што можемо нешто да учинимо заједно са вама. Да ли ће неко да цени, то питање за њих", указао је председник Србије.

Вучић је поновио да ће Србија на сваком месту, у телима УН, међународним организацијама и институцијама, подржати захтев Грке за повратак артефаката из Велике Британије.

"На сваком месту имаћете отворену и недвосмислену подршку Србије", подвукао је Вучић.

Он је истакао да је за Србију данас важан дан, а да је Декларацијом не само створена могућност за ближу и темељнију сарадњу у свим областима, већ је стављен печат на вишедеценијско и вишевековно пријатељство које нико неће моћи да уништи.

"Важан је задатак Србије да увек буде уз Грчку и да чува леђа Грчкој, као што сам сигуран да ми увек рачунамо на њихову подршку и да смо сигурни да су и нама леђа обезбеђена када је Грчка иза нас", закључио је Вучић.

Пише:
Пошаљите коментар
Вучић са Мицотакисом

Вучић са Мицотакисом

11.12.2019. 11:04 11:06