Vučić: Važna Deklaracija o strateškom partnerstvu Srbije i Grčke
ATINA: Deklaracija o upostavljanju strateškog partnerstva Srbije i Grčke, koja će danas biti potpisana u Atini, veoma je važna, a Grčka je tek treća zemlja u Evropi sa kojom Srbija potpisuje takav dokument, istakao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić na sednici Visokog saveta za saradnju dve zemlje.
Sednicom Saveta, trećom po redu, u Atini predsedavaju predsednik Srbije i grčki premijer Kirijakos Micotakis, a nakon nje, osim Deklaracije, biće potpisan Program saradnje dve vlade u oblasti obrazovanja, nauke i tehnloškog razvoja za period od 2020. do 2022. godine.
Vučić je naveo da je važno da Deklaracija obuhvata ekonomsku saradnju, ali i saradnju u sferi bezbednosti, kao i naučno-obrazovnu saradnju.
On je rekao da je posebno srećan danas što je kao predsednik Srbije gost premijera Micotakisa, čija je porodica uvek bila prijatelj Srba.
"Mi imamo posebno sećanje na celu familiju Micotakis i uvek ste bili veliki prijatelji Srba i Srbije. Nikada to ne zaboravljamo i sa posebnim poštovanjem se, između ostalog, prema vama tako odnosimo", rekao je Vučić.
Predsednik je ponovio da su Srbija i Grčka prijateljske zemlje i da se dva naroda tako i osećaju.
Vučić je rekao da je od velikog značaja pruga Beograd-Solun.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Grčke Kirijakos Micotakis potpisali su danas u Atini Zajedničku deklaraciju o upostavljanju strateškog partnerstva dve zemlje.
Deklaracija podrazumeva niz zajedničkih stavova u vezi sa najvažnijim pitanjima, međusobnom podrškom oko najvaznijih pitanja za obe zemlje i čitavim nizom drugih opštih političkih stavova koji se tiču prijateljskih i strateških odnosa dve zemlje.
Predsednik Vučić je, otvarajući sednicu Visokog saveta za saradnju Srbije i Grčke, koja je prethodila potpisivanju dokumenta, istalao da je Deklaracija veoma važna, a Grčka je tek treća zemlja u Evropi sa kojom Srbija potpisuje takav dokument.
Dodao je da je važno da Deklaracija obuhvata ekonomsku saradnju, ali i saradnju u sferi bezbednosti, kao i naučno-obrazovnu saradnju.
Osim Deklaracije, ministar spoljnih poslova Grčke Nikos Dendijas i srpski ministar prosvete Mladen Šarčević potpisali su Program saradnje dve vlade u oblasti obrazovanja, nauke i tehnloškog razvoja za period od 2020. do 2022. godine.
"Imali bismo još važnih pitanja oko postizanja liberalizacije u bilateralnim tranzitnim vezama. Znamo da je potpuna liberalizacija najbolja za nas, ali da postoje određene poteškoće", rekao je Vučić.
On je ponovio da će Srbija danas i uvek podržavati teritorijalni integritet Grčke, na kopnu i na moru, te dodao da je Srbija spremna i kao prijatelj, a ne samo kao neko ko se nalazi na evropskom putu, da pomogne u smeštaju određenog broja migrantske dece bez roditelja.
"Takođe, na svakom mestu, u svim međunarodnim organizacijama isticaćemo neophodnost povratka otetih stvari kulture sa Akropolja Grčkoj. U tome ćete imati uvek glas Srbije, ne samo tajno, već o tome govorim javno i na svakom mestu", poručio je Vučić.
Predsednik je zahvalio na podršci Grčke integritetu Srbije, međunarodnom pravu u vezi sa Kosovom i Metohijom, kao i na zalaganju da se ukinu takse.
"Druga stvar koja od ogromnog značaja za nas i molim vas da nam dodatno pomognete svojim glasom veoma uglednog drzavnika unutar EU na brzem putu Srbije ka učlanjenju u Uniju. Bili bismo veoma zahvalni. I EU bi dobila veoma odgovornog člana, a Grčka prijatelja", rekao je Vučić.
Grčki premijer Kirijakos Micotakis izrazio je uverenje da će današnji sastanak postaviti snažan temelj za dalju saradnju dve zemlje.
"Grčka će biti stabilan saveznik na teškom putu koji ste izabrali", poručio je Micotakis.
Aleksandar Vučić poručio je da bi Atina i Beograd trebalo dodatno da ojačaju svoje ekonomske i političke veze i "čuvaju leđa" jedni drugima na međunarodnoj sceni.
Vučić je u intervjuu za grčki list Katimerini rekao da je promovisanje trgovinske razmene od posebnog značaja, ali da je cilj i unapređenje političkih odnosa kako bi dve zemlje međusobno ojačale svoje pozicije u međunarodnoj zajednici.
Predsednik Srbije, koji je u ponedeljak stigao u Atinu na poziv predsednika Prokopisa Pavlopulosa, naglasio je važnost koju Beograd pridaje železničkoj pruzi Budimpešta-Pirej, preko Beograda, Skoplja i Soluna.
On je dodao da je vodio razgovore sa kineskim i evropskim zvaničnicima u vezi sa završetkom tog projekta.
Vučić je napomenuo da Evropska unija gotovo svakodnevno vrši pritisak na Beograd zbog veza sa Kinom i Rusijom, ali insistirao je Srbija želi da održi dobre odnose sa tim zemljama.
On je naglasio da članstvo u EU ostaje strateški cilj Srbije, i da je Srbija mnogo postigla na svom evropskom putu.
Vučić je takođe rekao da će Beograd učiniti sve što može kako bi pomogao i Evropi i Grčkoj u vezi sa problemom migranata.
Aleksandar Vučić poručio je danas u Atini da Srbija malo gde u svetu može da pronađe iskrenog i odanog prijatelja poput Grčke i istakao veliki značaj Deklaracije o strateškom partnerstvu za odnose dve države.
Vučić je na konferenciji za novinare sa grčkim premijerom Kirjakosom Micotakisom rekao da mu je čast što je njegov gost i što su dve države, posle mnogo godina čekanja, potpisale Deklaraciju o strateškom partnerstvu, navodeći da ne razume zašto je bilo potrebno toliko vremena da se taj dokument potpiše.
"Za nas je to od velikog značaja. Vi (Micotakis) ste rekli da imate mnogo velikih i snažnih saveznika. Srbija nije ni veliki ni snažan saveznik, ali je odan i iskreni prijatelj grčkog naroda i države", rekao je Vučić.
On je naveo da Srbija ima razgovore i sa onim zemljama koje su možda veće po svojoj teritoriji i broju stanovnika od Grčke, ali da će malo gde u svetu moći da pronađe iskrenog i odanog prijatelja poput Grčke.
Vučić je rekao i da je uveren da dolazi vreme većeg poštovanja nezavisnih i suverenih zemalja i prijateljstava između tih zemalja.
Prema njegovim rečima, Deklaracija o strateškom partnerstvu odnosi na šest oblasti - politiku i spoljnopolitičku saradnju, bezbednost i odbranu, nauku i obrazovanje, ekonomiju, kulturu i zaštitu životne sredine.
Navodeći da je Srbija zahvalna Grčkoj na podršci po kosovskom pitanju, Vučić je rekao da i Srbija u potpunosti podržava teritorijalni integritet Grčke na kopnu i na moru.
Kako je naveo, dve zemlje u oblasti odbrane i bezbednosti već imaju dobro saradnju, a nastaviće se i razvoj dobrih odnosa vojnih industrija, kao i u razmeni kadrova.
Najavio je i da će naredne godine biti održana zajednička bilateralna ili trilateralna vežba, sa Grčkom i Kiprom, na teritoriji Srbije.
Vučić je rekao i da Srbija gaji posebno poštovanje prema porodici premijera Micotakisa, njegovom ocu i precima, koji su, kaže, zadužili srpski narod poštovanjem, ljubavlju i bratstvom koje nikada nisu krili.
Kada je reč o ekonomskoj saradnji, Vučić je izneo podatak da obim trgovinske saradnje 500 miliona, a razmena usluga oko 530 miliona, te izrazio uverenje da obe brojke mogu dramatično da se uvećaju.
Naveo je da će Srbija narednih dana dobiti još jednu potrvdu svojih ekonomskih rezultata iz sveta, te dodao da očekuje i još investicija iz Grčke, a siguran je, kaže, da će prvi put posle mnogo godina biti srpskih investitora koji dolaze u Grčku.
Takođe, Vučić je ukazao na značaj saradnje u oblasti nauke i obrazovanja, kao i u kulturnoj sferi, dok je posebna tačka Deklaracije saradnja u oblasti zaštite životne sredine.
Predsednik je zahvalio i premijeru Micotakisu i predsedniku Pavlopulosu, na podršci Srbiji na EU putu, što je za našu zemlju od izuzetnog značaja.
"Verujemo u vašu iskrenu podršku i zalaganje da jednog dana zajedno budemo članice EU", poručio je Vučić.
Dodao je da je Srbija prihvatila poziv grčkih prijatelja, da koliko može pomogne, ne samo njima, već i deci migranitima o kojoj nema ko da brine, pa će na sebe preuzeti brigu za jedan deo dece migranata bezy roditeljske pratnje.
"Nismo to radili zato što će to neko u Evropi ceniti, već zato što mislimo da pomažemo toj deci i zato što možemo nešto da učinimo zajedno sa vama. Da li će neko da ceni, to pitanje za njih", ukazao je predsednik Srbije.
Vučić je ponovio da će Srbija na svakom mestu, u telima UN, međunarodnim organizacijama i institucijama, podržati zahtev Grke za povratak artefakata iz Velike Britanije.
"Na svakom mestu imaćete otvorenu i nedvosmislenu podršku Srbije", podvukao je Vučić.
On je istakao da je za Srbiju danas važan dan, a da je Deklaracijom ne samo stvorena mogućnost za bližu i temeljniju saradnju u svim oblastima, već je stavljen pečat na višedecenijsko i viševekovno prijateljstvo koje niko neće moći da uništi.
"Važan je zadatak Srbije da uvek bude uz Grčku i da čuva leđa Grčkoj, kao što sam siguran da mi uvek računamo na njihovu podršku i da smo sigurni da su i nama leđa obezbeđena kada je Grčka iza nas", zaključio je Vučić.